Świąteczna tradycja Seniorów

2014-01-22

Wigilia to święto nadziei, święto każdego z nas. W ten dzień, który rozpoczyna okres Bożego Narodzenia, światem i ludźmi przestają rządzić zwykłe prawa. Stajemy się trochę inni. Łamiąc się opłatkiem przekazujemy sobie dobre słowo i szczerze życzymy szczęścia. Rozpoczyna się czas pogodnej zadumy, ukojonej tęsknoty i nagrodzonego oczekiwania, który upływa przy staropolskich kolędach i zapachu świerkowej gałązki.

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów swoim członkom przybliżył ten czas organizując 20 grudnia 2013r. spotkanie wigilijne w Hotelu „Mercury”. Szczególny nacisk położył na obecność tych, którzy są samotni. Przy świątecznie zastawionych stołach zasiadło 170 osób. Życzenia zebranym przekazał przewodniczący Związku Stanisław Dziedzic, poseł Zofia Czernow i przedstawiciel prezydenta Zygmunt Korzeniewski. Modlitwę odmówił ksiądz Piotr z Kościoła Łaski pod Krzyżem Chrystusa. Zaintonowaną przez zespół kolędę „Bóg się rodzi” zaśpiewali obecni stojąc. Podniosły nastrój stał się wszechobecny. Wszyscy wszystkim składali życzenia. Tradycyjne potrawy spożywano przy dźwiękach kolęd i pastorałek granych na skrzypcach i puzonie oraz ludowych pieśniach w wykonaniu zespołu.
Dziękujemy sponsorom, Prezydentowi Miasta Jeleniej Góry Marcinowi Zawile i Firmie Brokerskiej ADVIZOR pana Andrzeja Kamińskiego, którzy finansowo wsparli tę wieczerzę ludzi „dobrej woli”.

Dużymi krokami zbliża się Nowy Rok. Oczekując go zastanawiamy się nad tym co minęło, ale i żywimy nadzieję, że przyszłość ubogacona doświadczeniem będzie hojniejsza, co już przed ponad wiekiem zawarł w swoim zawołaniu Adam Asnyk:

Słyszycie! Północ już bije
Rok stary w mgły się rozwiewa,
Jak sen przepada…
Krzyczmy: rok nowy niech żyje!
I rwijmy z przeszłości drzewa
Owoc, co wiecznie dojrzewa
A nie opada…

W tym duchu radości i pragnień, które mają się spełnić, został 03.01.2014r. zorganizowany Koncert Noworoczny. Sala widowiskowa Jeleniogórskiego Centrum Kultury wypełniona po brzegi ( ponad 300 osób). Melodie wiedeńskie, pięknie nakreślone przez prowadzącą Dominikę Bocheńską i wirtuozowsko wykonane przez jeleniogórskich filharmoników, wywołują uśmiech na twarzach, znane arie operetkowe jak „Usta milczą…” śpiewane przez Annę Skórę, wpływają na utworzenie chórku ochotników wspomagających, a ręce ochoczo klaszczą, gdy rozlega się „Marsz Radeckiego”. Żal, że te piękne chwile tak szybko mijają. Przy lampce szampana znowu płyną z serca życzenia na ten Nowy Rok.

Rozpoczął się czas zapustów, okres zabaw i spotkań towarzyskich. W dawnej Polsce popularne były tańce na urodzaj, na zdrowie i szczęście. Aby tradycji stało się zadość, Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów zorganizował w lokalu „Euforia” karnawałowy bal.

Po powitaniu obecnych przez Stanisława Dziedzica - przewodniczącego Związku - 70 osób zawirowało w walcu „Niech żyje bal”. Zabawa nabrała tempa po spożyciu ciepłego posiłku. Pięknie udekorowana sala z palącymi się świecami wprowadziła w odpowiedni nastrój. Tańce w parach, kółeczku i solo rozgrzały wszystkich. Serduszka, ofiarowane partnerom, wyłoniły króla i królową balu. Nagrodzeni koronami -Tereska i Henryk – pląsając na parkiecie prezentowali się znakomicie. Kotyliony, przypięte panom, zaowocowały polonezem. Para za parą, dostojnie wodząc chodzonego, przypomniała czasy studniówki. Aż łezka zakręciła się w oku.

Organizowane zabawy przez tercet profesjonalnych muzyków, pozwoliły zatracić się w upływającym czasie i nie myśleć o zmęczeniu. Radość, uśmiech i zadowolenie dopadło wszystkich. Słowa podziękowania płynęły jak najlepsze życzenia. Najczęściej powtarzanym zdaniem było: „nie pamiętamy, kiedy byliśmy na tak wspaniałym balu”.

Teraz już spokojnie można pomyśleć o wypieku pączków i faworków na „tłusty czwartek”, i jeszcze trochę poszaleć w „mięsopust”, nadchodzi bowiem czas posypania głowy popiołem. Możemy przecież w pełni i do woli korzystać ze skarbca mądrości , jakim jest tradycja.

Do każdego kotyliona została dołączona płyta – cegiełka „Kolędy od wnuków”, wydana pod honorowym patronatem Prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiły, dzięki hojnemu wsparciu Pawła Paliwody, właściciela sieci aptek „Arnika”, oraz Michała Stępnia, prezesa fundacji „Pomagam Żyć Innym” i właściciela kliniki przy ul. Letniej w Jeleniej Górze.

Tekst: Zofia OpackaZapraszamy do wspierania naszej działalności. Darowizny przyjmujemy na konto:
Bank Spółdzielczy w Kamiennej Górze
Nr 72 8395 0001 5000 0946 2000 0001

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów
Oddział Rejonowy w Jeleniej Górze
58-500 Jelenia Góra, ul. Prusa 8