Wycieczka do Jawora i Świdnicy - 13 kwietnia 2019 r.

2019-03-20

PROGRAM WYCIECZKI
Jawor – Kościół Pokoju, Świdnica – Kościół Pokoju, Katedra, Rynek, Muzeum Kupiectwa
Termin: 13 kwietnia 2019 roku.
Wyjazd : godz. 8.30, Jelenia Góra, ul. Teatralna
Powrót : godz. 17.00 – 18.00, Jelenia Góra, ul. Teatralna
Program wycieczki :
Jawor: Zwiedzanie Kościoła Pokoju,
Świdnica: zwiedzanie Kościoła Pokoju, Katedry, Muzeum Kupiectwa, Rynek, Wieża Widokowa
Cena wycieczki - 65,00 zł + 23,00 zł bilety wstępu

Cena wycieczki obejmuje:

  • Transport autokarem turystycznym
  • Pilota wycieczki, przewodnika
  • Ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków)

Cena nie obejmuje:

  • Posiłków, te we własnym zakresie


Jawor i Świdnica – dwa kluczowe miasta z okresu średniowiecza i później. Oba miasta były po rozbiciu dzielnicowym Polski stolicami księstw – Jawor księstwa jaworskiego od roku 1274, a Świdnica – stolica księstwa świdnickiego od roku 1291. Oba księstwa zostały połączone na mocy układu dynastycznego księcia Henryka z Jawora i jego siostrzeńca Bolka II. Ostatecznie księstwo jaworsko-świdnickie powstałe w 1346 r., jako ostatnie niezależne zostało włączone do korony czeskiej w 1392 roku. Od tego momentu oba miasta kolejno były pod panowaniem czeskim, austriackim, pruskim i niemieckim aż roku1945.
Kościoły Pokoju – to unikalne w skali światowej obiekty sakralne znajdujące się na Liście UNESCO. Wyróżnia je niezwykła architektura i okoliczności, w których powstały. Są to kościoły, które zbudowano w wyniku traktatu pokojowego kończącego jedną z najkrwawszych wojen w dziejach ludzkości - wojny toczonej w latach 1618-1648, znanej w historii jako wojna trzydziestoletnia. Była to wojna religijna między katolikami a wyznawcami nowej doktryny religijnej zapoczątkowanej przez Marcina Lutra w 1517 roku.

Kościoły Pokoju powstały jako świątynie ewangelickie i takie są do dnia dzisiejszego.
Jawor, miasto powiatowe, obecnie liczy ok. 24 tys. mieszkańców. Oprócz znakomitej światowej klasy zabytku, jakim jest Kościół Pokoju, na uwagę turystów zasługuje Muzeum w przyklasztornym zespole budynków oo. Bernardynów, Zamek Piastowski.
Świdnica to miasto o kilkusetletniej tradycji kupieckiej.
Obecnie od blisko 20 lat stolica powiatu,
a od 2004 roku również stolica nowo utworzonej Diecezji Świdnickiej. W ramach wycieczki zwiedzimy Muzeum Kupiectwa, które prezentuje aranżacje dawnej karczmy, sklepu, domu wagi i wielu innych eksponatów. Zwiedzimy niezwykłą gotycką katedrę z bogatym wyposażeniem barokowym, i jedną z najwyższych wież kościelnych na Dolnym Śląsku. Bogactwo barokowych zdobień na elewacjach budynków można dostrzec na kamienicach wokół rynku. Spacer zakończymy zwiedzając wieżę ratuszową, 10 kondygnacyjną z której rozciąga się niezwykła panorama miasta i okolic.

Zapraszamy do wspierania naszej działalności. Darowizny przyjmujemy na konto:
Bank Spółdzielczy w Kamiennej Górze
Nr 72 8395 0001 5000 0946 2000 0001

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów
Oddział Rejonowy w Jeleniej Górze
58-500 Jelenia Góra, ul. Prusa 8