PROGRAM WYCIECZKI
Bochnia – Wiśnicz – Lipnica Murowana - Rzeszów – Łańcut – Krasiczyn – Przemyśl
Wycieczka 3-dniowa.
Termin: 26-28 czerwca 2019 r.
Program wycieczki:
1. Dzień
2. Dzień
3. Dzień
Uwagi
Kopalnia w Bochni – z Regulaminu Zwiedzania
Wycieczka obejmująca kilka bardzo atrakcyjnych miejsc.
Zobaczymy kopalnię soli w Bochni, która w roku 2013 wraz z Zamkiem Żupnym wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od tego momentu obie kopalnie soli w Bochni i Wieliczce oraz Zamek Żupny figurują na liście pod wspólna nazwą „Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni”. Kolejnym
z Listy UNESCO obiektem na trasie będzie Kościół pw. Św. Leonarda w Lipnicy Murowanej. Niezwykły drewniany zabytek pochodzący z XV wieku. W Lipnicy zobaczymy także kościół pw. Św. Andrzeja Apostoła, ufundowany przez króla Kazimierza Wielkiego. Dla tego kościoła Prezydent Lech Kaczyński w roku 2010 ufundował dzwon. W miejscu domu rodzinnego św. Szymona z Lipnicy w pierwszej połowie XVII wzniesiono kościół pw. Świętego, a jego fundatorem jest Stanisław Lubomirski, jako votum za zwycięstwo w bitwie pod Chocimiem. Lipnica Murowana założona przez króla Władysława Łokietka słynie z wielkanocnych palm. Jest to również rodzinna miejscowość sióstr Ledóchowskich – błogosławionej Marii i św. Urszuli.
Zamek Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu to kolejna atrakcja w tym dniu. Zamek powstał w II połowie XIV wieku. Obecny barokowy wygląd zawdzięcza kolejnym rozbudowom. Posiada duży wewnętrzny dziedziniec zwieńczony narożnymi basztami. Dobudowana jest do niego kaplica z kryptą grodową Lubomirskich. W XVII wieku zamek został otoczony bastionowymi fortyfikacjami. W czasie potopu szwedzkiego zamek został doszczętnie ograbiony ze wszelkiego wyposażenia. W XVIII wieku zmienił właścicieli, po Lubomirskich przechodził kolejno w ręce Sanguszków, Potockich, oraz Zamoyskich.
Inny równie okazały z zamków na trasie wycieczki to zamek w Krasiczynie, jeden z najpiękniejszych w Europie z okresu późnego renesansu. Budowę zamku rozpoczął pod koniec XVI w. kasztelan przemyski Stanisław Krasicki. Na przestrzeni lat właściciele zamku zmieniali się. Ostatnimi właścicielami byli Sapiehowie. Najznamienitszemu z rodu księciu Kardynałowi Adamowi Sapiesze poświęcona jest oddzielna ekspozycja. Zamek ma kształt czworoboku, w narożach stoją cztery cylindryczne baszty. Osobliwością architektoniczną zamku są ściany, które zdobione są dekoracją wykonaną z rzeźbionego tynku, przedstawiająca sceny biblijne, medaliony, wizerunki polskich królów, motywy roślinne. Najcenniejszym architektonicznym obiektem w zamku jest mieszcząca się w Baszcie Boskiej kaplica, która porównywana jest do Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu.
W Łańcucie zwiedzimy zespół zamkowy rodu Lubomirskich z przełomu XVI i XVII wieku, który jest jednym z najcenniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. W II połowie XVIII Izabela z Czartoryskich Lubomirska przekształciła zamek w zespół pałacowo-parkowy. Dzisiejszy kształt architektoniczny to styl francuskiego neobaroku w otoczeniu malowniczego parku w stylu angielskim. Zespół zamkowy słynie z niezwykle pięknego wyposażenia wnętrz oraz cennej kolekcji pojazdów konnych. Wiele eksponatów było wykorzystywane do produkcji filmowej, np. w filmie Ziemia obiecana.
Na naszej trasie odwiedzimy jeszcze dwa miasta: Przemyśl i Rzeszów.
Rzeszów to miasto położone na pograniczu Pogórza Karpackiego i Kotliny Sandomierskiej nad rzeką Wisłok. Zostało lokowane w 1354 roku przez króla Kazimierza Wielkiego. W mieście zobaczymy rynek oraz podziemną trasę. Podziemne piwnice, korytarze i pomieszczenia znajdują się ok. 10 metrów pod ziemią.
Przemyśl
Myśl, nie myśl, najlepszy będzie Przemyśl – tak wg anegdoty powstała nazwa miasta o bardzo bogatej historii, którego początki sięgają końca X wieku. W mieście zobaczymy rynek i jego najbliższe otoczenie, a odpoczniemy przy gawędach dobrego wojaka Szwejka - postaci literackiej, która ma swoją historię również w Przemyślu. Natomiast postacią całkiem realną rodem z Przemyśla jest Henryk Jaskuła, który samotnie na jachcie opłynął glob bez zawijania do portów. Z opowieści przewodnika dowiemy się o szczególnej roli miasta w jego znaczeniu militarnym na pograniczu państw – o słynnej Twierdzy Przemyśl.
W czasie wycieczki odbędzie się spotkanie integracyjne z seniorami ziemi rzeszowskiej przy muzyce kapeli rzeszowskiej będzie można posilić się regionalnymi potrawami, i tymi tradycyjnymi, i tymi nowymi, które uzyskały miano produktu regionalnego. Oprócz jadła, picia i muzyki będą opowieści o regionie skecze i anegdoty.