Wycieczka do Brzegu i Moszny - 24 sierpnia 2019 r.

2019-07-02

PROGRAM WYCIECZKI
Moszna – Zamek, Brzeg – Zamek Książąt Piastowskich

Termin: 24 sierpnia 2019 roku.
Wyjazd : godz. 6.30, Jelenia Góra, ul. Teatralna
Powrót : godz. 17.00 – 19.00, Jelenia Góra, ul. Teatralna

Program wycieczki :
Moszna: Zwiedzanie zamku
Brzeg: zwiedzanie zamku Książąt Piastowskich
Cena wycieczki - 90,00 zł + 20,00 zł bilety wstępu

Cena wycieczki obejmuje:

  • Transport autokarem turystycznym
  • Pilota wycieczki, przewodnika
  • Ubezpieczenie NNW ( następstw nieszczęśliwych wypadków)

Cena nie obejmuje posiłków, te we własnym zakresie

Brzeg to jedno z najstarszych miast na Śląsku z wieloma pamiątkami swojej bogatej przeszłości. Pierwsze wzmianki w dokumentach odnoszą się do roku 1234 r. jako osady rybackiej z uwagi na korzystne usytuowanie nad Odrą. W roku 1246 książę wrocławski dokonał lokacji miasta na prawie niemieckim. Układ urbanistyczny Starego Miasta jest widoczny do obecnych czasów. W roku 1311 Brzeg został stolicą nowego księstwa rządzonego przez śląską linię Piastów. W kolejnych latach Brzeg dzielił losy razem z innymi miastami Śląskimi, był pod panowaniem Czechów, Prus, Niemiec.
Perłą wśród licznych zabytków Brzegu jest Zamek Piastów Śląskich, zwany „Śląskim Wawelem” z uwagi na wygląd przypominający rezydencję królów polskich w Krakowie. Ostateczny wygląd zamek uzyskał w czasie XVI wiecznej renesansowej przebudowy. W zamku mieści się obecnie Muzeum Piastów Śląskich, które prezentuje historię miasta oraz dzieje Piastów Śląskich. W muzeum znajduje się wiele pamiątek związanych z Piastami – drzewa genealogiczne, wizerunki książąt śląskich, medale okolicznościowe, dokumenty.

Moszna to wieś położona w południowej części Opolszczyzny, pierwsze wzmianki w dokumentach pochodzą z roku 1309. Historia zamku związana jest z dziejami rodu Tiele – Wincklerów, którzy w latach 1896 – 1911 dokonali rozbudowy zamku do obecnych kształtów, niezwykłych w swej formie co nadaje mu wręcz bajkowy wygląd. Rozmach rozbudowy zamku w kilku stylach architektonicznych miał pokazywać bogactwo jej właściciela, dawać świadectwo utożsamiania się z arystokracją. Zamek wyróżnia się ilością wież – 99 i ilością pomieszczeń - 265. Piękny zamek otacza założenie parkowe z basenem i fontannami o powierzchni pierwotnie 300 ha. Obecnie jest to 100 hektarowy park z kilkuset letnimi dębami, lipami, bukami, z których wiele stanowi Pomnik Przyrody.

Zapraszamy do wspierania naszej działalności. Darowizny przyjmujemy na konto:
Bank Spółdzielczy w Kamiennej Górze
Nr 72 8395 0001 5000 0946 2000 0001

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów
Oddział Rejonowy w Jeleniej Górze
58-500 Jelenia Góra, ul. Prusa 8