Spacer do kaplicy św. Anny

2013-07-10

Biuro Poselskie pani Zofii Czernow 3 sierpnia 2013r. zorganizowało III imprezę z cyklu „Aktywny Senior, Zdrowy Senior”. Współorganizatorem był Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów z przewodniczącym panem Stanisławem Dziedzicem.

Zbiórka przedstawicieli różnych organizacji pozarządowych, osób niezrzeszonych, pensjonariuszy Pogodnej Jesieni i Domu Dziennego Pobytu miała miejsce na ul. Teatralnej. Mimo zapowiedzi upalnego dnia ilość chętnych na wyprawę przerosła oczekiwania(ok. 70 osób). Bardzo miłym akcentem było witanie przez panią Poseł przychodzących, a niejednokrotnie podając rękę dodawała: pana, panią widzę kolejny raz.
Po rozdaniu wafelków i butelek z wodą mineralną nastąpił pierwszy etap. Dojazd autobusem do Miłkowa. Stamtąd ruszyliśmy niebieskim szlakiem, zboczem Grabowca, do wyznaczonego celu.

Tempo spaceru każdy regulował sobie sam według możliwości i sił. Pięliśmy się w górę, a rzucany przez drzewa cień i delikatny powiew wiatru zachęcał do fizycznego wysiłku. Jedni wspomagali się kijkami, inni umilali sobie czas wędrówki podziwianiem otaczającej przyrody czy nawiązywaniem rozmów, rokujących nowe znajomości. Dotarcie do Kaplicy Świętej Anny ożywiło legendę. Ci, którzy chcą znaleźć miłość swojego życia, z wodą w ustach nabraną ze Źródełka Miłości, biegali wokół kaplicy 7 razy, natomiast ci, którzy chcieli utrwalić i pogłębić obecną miłość, biegali tylko razy 3. Jaką wspaniałą kondycją cieszą się Seniorzy! Na polanie Domu Wczasowego Lubuszanin, w cieniu rozbitego namiotu, zasłużony odpoczynek.

Pragnienie zostało zaspokojone herbatą i kawą, a głód – kiełbasą i kaszanką z grilla. Prawdziwym rarytasem był chleb ze smalcem i małosolnym ogórkiem. Na prośbę uczestników czas relaksu został wydłużony. Radosny nastrój objawił się chóralnym śpiewaniem znanych pieśni i piosenek, intonowanych przez panią Danutę, a całością tych artystycznych poczynań kierował pan Stanisław. W takt prezentowanych melodii pani Ania – jedna z uczestniczek - odtańczyła orientalny taniec, co przyjęto z aplauzem. W imieniu wszystkich uczestników organizatorom podziękowała pani Ula.

Roześmiane buzie, gromkie brawa i okrzyki „ prosimy o jeszcze” świadczyły o udanym przedsięwzięciu. Pani Wiktoria i Janina, obie z rozrusznikami serca, wyrażały swoje zadowolenie obietnicą, że będą obecne na kolejnych tego typu spacerach. Ruszyliśmy czerwonym szlakiem w kierunku Sosnówki. Po drodze mijaliśmy skały: Ostra, Mała i Patelnia – ta trzecia zachęciła spore grono do wspinaczki i podziwiania z jej wysokości uroków Kotliny Jeleniogórskiej. Wszystkie poczynania fotografował, w celu zatrzymania w kadrze tych radosnych chwil i wzbogacenia archiwum, sekretarz Związku pan Jerzy Mandryk. Powrót autobusem do Jeleniej Góry. Miasto przywitało nas żarem płynącym z nieba i nagrzanych ulic. Jest późne popołudnie. Jak pięknie minął kolejny dzień upalnego lata.

Tekst: Zofia Opacka

Foto: Jerzy Mandryk

Zapraszamy do wspierania naszej działalności. Darowizny przyjmujemy na konto:
Bank Spółdzielczy w Kamiennej Górze
Nr 72 8395 0001 5000 0946 2000 0001

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów
Oddział Rejonowy w Jeleniej Górze
58-500 Jelenia Góra, ul. Prusa 8