Seniorzy w Sejmie na zaproszenie Zofii Czernow

2013-11-22

Pani poseł Zofia Czernow zaprosiła seniorów do Sejmu. Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów korzystając z okazji zorganizował w dniach 9–11 lipca 2013r. wycieczkę do Warszawy, której kierownikiem był przewodniczący Oddziału Rejonowego Związku Stanisław Dziedzic.

W pierwszym dniu grupa 47–osobowa zwiedziła gmach Sejmu: salę plenarną, kolumnową - w której odbywają się posiedzenia różnych komisji, lożę prezydencką, z której prezydent przysłuchuje się obradom posłów oraz lożę, z której prowadzi posiedzenie parlamentu. Spotykani posłowie witali serdecznie zwiedzających machając ręką i chętnie odpowiadali na zadawane pytania. Z ich relacji wynika, że poza salą obrad hol główny jest najważniejszym miejscem i „całym życiem” w pełnieniu służbowych obowiązków.
Nie zapomniano też o Kaplicy Sejmowej. Wszystko to działo się w obecności pani poseł Zofii Czernow, która zaproszonych gości podjęła obiadem w stołówce sejmowej -informuje pan Dziedzic.
W drugim dniu zwiedzano Zamek Królewski i jego otoczenie. Przewodnik nakreślił historię powstania obiektu i jego powojennej odbudowy. Udostępniona została
sala audiencyjna, sala posiedzeń sejmu i senatu, prywatny gabinet króla, sypialnia królewska
i galeria obrazów.
Stare Miasto zachwyciło architekturą. Przewodnik, opowiadając o zniszczeniach wojennych, podkreślał determinację powojennych władz, które w krótkim czasie odbudowały miasto z całą precyzją angażując obywateli do współpracy pod hasłem: „Cały naród buduje swoją stolicę.”
Spacer Krakowskim Przedmieściem doprowadził do Pałacu Prezydenckiego przy którym, jak i przy Grobie Nieznanego Żołnierza, była możliwość obserwowania zmiany warty. Wędrując Traktem Królewskim można było odwiedzać obiekty sakralne, z 33. piętra Pałacu Kultury i Nauki podziwiać panoramę stolicy, a następnie zachwycać się współczesnym budownictwem, jego ogromem, funkcjonalnością wnętrza, zastosowaną elektroniką
i sprawnością pracowników (zdejmowali murawę) na Stadionie Narodowym.
W trzecim dniu ucztą dla ducha były Królewskie Łazienki. Piękno architektury, potężne przestrzenie zieleni, aranżacje kwiatowe i pomnik niezmiennie zadumanego Chopina zachwyciły każdego estetę.
Innego rodzaju przeżyć dostarczyło Muzeum Powstania Warszawskiego. Przesuwające się obrazy przedstawiające przygotowania do powstania, odgłosy walki i ogrom zniszczeń zmusiły do chwili zadumy nad przeszłością i schylenia głowy przed tymi, którzy ginęli w słusznej sprawie.
Nadszedł czas powrotu do Jeleniej Góry. Przez okna autokaru można jeszcze oglądać Pawiak, Żelazną Bramę, Dworzec Centralny.
Grupowy śpiew znanych i lubianych pieśni i piosenek – intonowanych przez kierownika wycieczki - skracał drogę.
- Jesteśmy bardzo zadowolone – relacjonują zgodnie panie Maryla i Teresa z Piechowic. Zwiedziłyśmy bardzo dużo. Zobaczyłyśmy jak stolica się zmieniła i byłyśmy
w miejscach, które indywidualnie są niedostępne. Organizacja wspaniała, atmosfera przyjazna. Jedynym mankamentem był szybko upływający czas.

Tekst: Zofia Opacka

Foto: Jerzy MandrykZapraszamy do wspierania naszej działalności. Darowizny przyjmujemy na konto:
Bank Spółdzielczy w Kamiennej Górze
Nr 72 8395 0001 5000 0946 2000 0001

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów
Oddział Rejonowy w Jeleniej Górze
58-500 Jelenia Góra, ul. Prusa 8