Rehabilitacja na wczasach - z nami to możliwe

2013-08-07

Tradycją w działalności turystyczno - rekreacyjnej Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów jest propagowanie turnusów rehabilitacyjnych.
Głównym organizatorem i kreatorem tej formy wypoczynku jest wiceprzewodniczący Związku Czesław Chojecki.

- Związek dysponuje bazami zabiegowymi w dwóch miejscowościach nadmorskich : Mrzeżyno i Dźwirzyno. Wysyłane są grupy 50- osobowe.
Uczestnik dostarcza do Związku wniosek lekarza o skierowanie na turnus rehabilitacyjny. Zabiera też ze sobą dokumentację medyczną choroby. Na miejscu lekarz, po konsultacji, zapisuje odpowiednie zabiegi. Dwutygodniowy pobyt to koszt ok. 1300 zł.
W cenie mieści się przejazd w obie strony i pakiet 10 zabiegów. Wielką dogodnością jest to, że opiekun osoby niepełnosprawnej nie musi korzystać z zabiegów i koszt jego pobytu zmniejsza się o 150zł – informuje pan Czesław Chojecki.
Wachlarz proponowanych zabiegów zadowoli każdego: borowina, elektrolecznictwo, światłolecznictwo, krioterapia, inhalacje ultradźwiękowe, laseroterapia i masaże.
Kto ma ochotę i dysponuje odpowiednią kwotą, może wykupić sobie dodatkowe zabiegi.
Kuracjusze nie pozostawieni są własnej nudzie: zawsze organizowane są dwa wieczorki taneczne i ognisko. To pogłębia relaks i pomaga w nawiązywaniu kontaktów.
–Jestem bardzo zadowolona – dzieli się swoją radością pani Ania. – Szum morza, wschody
i zachody słońca, spacer boso po plaży i jeszcze zabiegi. Wracam do domu wypoczęta i pełna optymizmu, że przywieziony zapas energii pomoże mi przetrwać nawet najmroźniejszą zimę.
Osoby mieszkające w Jeleniej Górze, z przyznaną grupą inwalidzką, mogą ubiegać się o dofinansowanie w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, a spoza miasta – w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.
W tym zakresie Związek też udziela wsparcia i służy pomocą.
Z inicjatywy przewodniczącego Związku Stanisława Dziedzica planowane są w przyszłym roku 2 nowe ośrodki. W cenie dwutygodniowego pobytu (ok. 1600 zł) uwzględnione są zabiegi lecznicze i przewóz uczestników w obie strony.
W Jarosławcu w ośrodku „Arka” turnus rehabilitacyjny.
Śniadania i kolacje są w formie bufetu szwedzkiego tylko obiady porcjowane.
Ośrodek dysponuje 40 rodzajami zabiegów, organizuje wycieczki piesze i rowerowe, wieczorki taneczne, ognisko z grillowaniem, biesiadę turnusową z poczęstunkiem, spotkania integracyjne i prowadzi warsztaty terapii zajęciowej.
Sanatorium w Truskawcu na Ukrainie zapewnia podobny komfort.
Prawdopodobnie dla wielu będzie to podróż sentymentalna, a dla nas satysfakcja, że uczestniczymy - chociaż w małym stopniu - w realizacji marzeń.

Tekst: Zofia OpackaZapraszamy do wspierania naszej działalności. Darowizny przyjmujemy na konto:
Bank Spółdzielczy w Kamiennej Górze
Nr 72 8395 0001 5000 0946 2000 0001

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów
Oddział Rejonowy w Jeleniej Górze
58-500 Jelenia Góra, ul. Prusa 8