Wycieczka "Szlakiem Wodospadów" - relacja

2014-07-27

Szlakiem Wodospadów - pod takim hasłem Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Przewodniczącym Stanisławem Dziedzicem zorganizował wycieczkę 28 czerwca 2014r. Spotkanie, wcześniej zapisanych Seniorów, miało miejsce na ulicy Teatralnej.

Chmury przysłoniły słońce, ale uczestnicy byli w dobrych, pogodnych nastrojach. Uśmiechy stały się bardziej radosne, gdy Sekretarz Związku Jerzy Mandryk każdemu wręczył słodką niespodziankę. Kiedy już wszyscy zajęli miejsca w autokarze, koleżanka Krysia Apoczkin zaintonowała piosenkę „Jak dobrze nam zdobywać góry”. Bo i było co zdobywać. Do Wodospadu Podgórnej stromy, kamienisty szlak. Bez pośpiechu, ale ochoczo wszyscy dotarli do wyznaczonego celu. W zimnych wodach górskich pływał „człowiek-mors ”. Nagrodziliśmy go brawami.
Przejazd do Szklarskiej Poręby Średniej. Po krótkim „odsapie” ruszyliśmy zdobywać Wodospad Szklarki. Słońce już wychylało się zza chmur i wspaniale oświetlało podziwiane spiętrzenie wody. Aparaty fotograficzne dokumentowały wyczyny wycieczkowiczów.
Podjeżdżamy do Szklarskiej Poręby Górnej i zbieramy siły, aby pokonać najbardziej stromy odcinek naszej zaplanowanej trasy i dotrzeć do Wodospadu Kamieńczyka. Kaski na głowy, kijki w dłoń i stanowczo, choć nie bez wewnętrznego oporu, pokonujemy ażurowy pomost. Widok mieniącej się w słońcu kaskady wynagrodził podjęty trud. Jak pięknych doznań dostarcza podziwianie uroków natury!
W leśnej scenerii robimy grupowe zdjęcie. Przyda się taka pamiątka dla potomnych. Jedziemy do Sobieszowa. W barze „”Tramp” poczęstunek.
Bracia Bartek i Łukasz w pełni gotowości czekali na nas. Pierwszy głód został zaspokojony pysznym świeżym chlebem ze smalcem i ogórkiem, a pragnienie kawą i herbatą.

Następnie serwowana była kiełbasa i kaszanka z grilla. Tradycji musiało stać się zadość!
Pełne żołądki umocniły dobry nastrój i zaczęły się śpiewy pieśni biesiadnych.
Właścicielom w podzięce zadedykowaliśmy „100-lat”.

Przewodnikiem tej radosnej gromadki, dzieląc się swoją wiedzą, był członek naszego Związku, z zamiłowania przewodnik licencjonowany, Janusz Jachnicki.
Nad przebiegiem całości przedsięwzięcia czuwała Zofia Opacka.
„Ale będą zaskoczone prawnuki, jak się dowiedzą, jaką ja dzisiaj zrobiłem trasę. Wszystko udokumentuję zdjęciami. Sam natomiast ten wyczyn długo z radością będę wspominał” – podsumował pan Stanisław.

Tekst: Zofia Opacka

Foto: Jerzy MandrykZapraszamy do wspierania naszej działalności. Darowizny przyjmujemy na konto:
Bank Spółdzielczy w Kamiennej Górze
Nr 72 8395 0001 5000 0946 2000 0001

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów
Oddział Rejonowy w Jeleniej Górze
58-500 Jelenia Góra, ul. Prusa 8