Wycieczka - KASZUBY -opis

2021-04-26

KASZUBY
30.08. - 04.09.2021r.

30.08.2021 (poniedziałek) - wyjazd o godz. 7.00 z Jeleniej Góry ul. Teatralna
przejazd Jelenia Góra – Antonin - Licheń
Antonin - wieś w powiecie ostrowskim. Słynie z niezwykłego drewnianego pałacu (największy drewniany pałac w Polsce) wykonanego według projektu Karla Fryderyka Schinkla dla księcia Antoniego Radziwiłła. W pobliżu znajduje się kościół Matki Boskiej Ostrobramskiej z neoromańską kaplicą grobową Radziwiłłów.
Licheń – mieszczące się tu sanktuarium maryjne to drugi po Jasnej Górze, pod względem liczby przybywających pątników, ośrodek kultu religijnego w Polsce. Bazylika Matki Bożej Bolesnej zbudowana w latach 1994-2004
w szczerym polu jest największym kościołem w kraju. W ołtarzu głównym znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Licheńskiej. Z tarasu widokowego na wieży umieszczonego na wysokości 114 metrów (wjazd windą) można podziwiać obszerną panoramę w promieniu kilkudziesięciu kilometrów.
Obiadokolacja
Nocleg w Domu Pielgrzyma Arka, pokoje 3-4 osobowe z łazienkami

31.08.2021 (wtorek) - śniadanie, po śniadaniu wykwaterowanie (grupa zwalnia pokoje i przenosi bagaże do autokaru) a następnie wycieczka na trasie:
Licheń – Strzelno – Toruń – Chmielno:
Strzelno – jedna z najstarszych polskich miejscowości. Godne uwagi są: kościół św. Prokopa – największa romańska rotunda w Polsce z pierwszym krzyżowym sklepieniem w kraju oraz znajdujące się w Bazylice św. Trójcy piaskowcowe kolumny – unikatowy zespół rzeźby romańskiej o znaczeniu europejskim.
Toruń – jedno z najbogatszych w zabytki miast polskich. Zespół staromiejski został wpisany w 1997 roku na listę UNESCO. Zwiedzanie rozpoczniemy od Domu Mikołaja Kopernika – miejsca urodzin astronoma. W czasie spaceru po Starym Mieście zobaczymy jego najciekawsze budowle. Na zakończenie odwiedzimy Muzeum Piernika – zapoznamy się tu z procesem powstania wypieku, z którego miasto słynie od wieków, na pamiątkę zabierzemy samodzielnie upieczony piernik.
Kolejne noclegi w Ośrodku wypoczynkowym Krefta w Chmielnie pięknie położonym na przesmyku między dwoma jeziorami – domki 2 i 4-osobowe z łazienkami, w domku 4-osobowym 2 oddzielne sypialnie.
Obiadokolacja

01.09.2021 (środa) - śniadanie, po śniadaniu wycieczka na trasie:
Chmielno, Kartuzy, Sianowo, Wdzydze Kiszewskie, Złota Góra
Chmielno – zwiedzimy tu prowadzony od dziesięciu pokoleń przez rodzinę Neclów, znany w Polsce i na świecie warsztat garncarski. Zobaczymy, jak na kole garncarskim powstają dzbany i jak misterną pracą jest malowanie kubków w „neclowskie” wzory.
Kartuzy – zbudowany w XIV wieku kościół p.w. Wniebowzięcia NMP był kościołem klasztornym sprowadzonych z Pragi kartuzów. Wzrok przyciąga jego dach przypominający wieko trumny, we wnętrzu znajduje się środkowa część niezwykle cennego tryptyku z 1444 roku. Obok zachował się refektarz
i jeden z eremów (domek zakonnika). Godne uwagi jest również Muzeum Kaszubskie z cennymi zbiorami etnograficznymi.
Sianowo – we wsi znajduje się Sanktuarium Królowej Kaszub, najważniejsze sanktuarium maryjne
w regionie nazywane Kaszubską Częstochową. Przedmiotem kultu jest niewielka lipowa figurka Madonny
z dzieciątkiem z XV wieku.
Wdzydze Kiszewskie – zwiedzamy tu Kaszubski Park Etnograficzny – muzeum-skansen, w którym zgromadzono ponad 50 obiektów architektury ludowej z obszaru całych Kaszub. Chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, wiatraki, kościół, budynki gospodarcze świadczą o bogactwie i różnorodności wiejskiego budownictwa, wiernie odtworzone wnętrza wraz z autentycznym wyposażeniem nadają temu miejscu niezwykły klimat. Utworzone
w 1906 roku było pierwszym na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu.
Złota Góra – malownicze wzniesienie w samym sercu Kaszub, z tarasu widokowego na jego szczycie rozpościera się piękna panorama okolicznych jezior i wzgórz.
Obiadokolacja, nocleg jw.

02.09.2021 (czwartek) - śniadanie, po śniadaniu wycieczka na trasie::
Pelplin, Będomin, Szymbark
Pelplin – najcenniejszym zabytkiem jest okazała katedra z XIII wieku, zaliczana do najpiękniejszych dzieł gotyckich w Polsce, z bardzo bogatym wyposażeniem wnętrza. W pobliżu znajduje się Muzeum Diecezjalne posiadające w swych zbiorach jedną z największych kolekcji rzeźby średniowiecznej oraz zbiory szat, naczyń
i relikwiarzy, jednak prawdziwą perełką jest jedyny w kraju egzemplarz Biblii Gutenberga z 1453 roku.
Będomin – w XVIII–wiecznym dworku, w którym urodził się Józef Wybicki mieści się Muzeum Hymnu Narodowego, będące jedyną tego rodzaju placówką na świecie. W zbiorach znajdują się pamiątki po twórcy polskiego hymnu i innych postaciach z jego epoki, elementy wyposażenia dworu, a także niezwykle cenne muzykalia patriotyczne.
Szymbark – zwiedzamy CEPR (Centrum Edukacji i Promocji Regionu). W tym szczególnym miejscu można poznać historię i kulturę Kaszub, zobaczyć unikatowe obiekty. Są to m.in.: najdłuższa deska świata, Dom Sybiraka, model łagru syberyjskiego, replika bunkra „Gryfa Pomorskiego”, czy największy koncertujący fortepian świata.
Obiadokolacja, nocleg jw.

03.09.2021 (piątek) - śniadanie, po śniadaniu wycieczka na trasie::
Łubiana, Łeba, Sierakowice
Łubiana – sławę tej miejscowości nie tylko w kraju, ale i daleko poza granicami przyniosły swoimi pięknymi wyrobami Zakłady Porcelany Stołowej. W trakcie zwiedzania fabryki poznaje się wszystkie etapy powstawania porcelany od formowania gliniastej masy, poprzez zdobienie, szkliwienie po wypał.
Łeba – zwiedzamy tu fragment Słowińskiego Parku Narodowego, z przystani w Rąbce płyniemy statkiem po Jeziorze Łebsko, następnie idziemy zobaczyć największą atrakcję Parku – unikatowe w Europie wydmy ruchome zajmujące obszar około 500 ha. Z najwyższej Wydmy Łąckiej można zobaczyć prawdziwie pustynny krajobraz. Na zakończenie zwiedzimy znajdujące się na terenie dawnego niemieckiego poligonu Muzeum Wyrzutni Rakiet.
Sierakowice – zobaczymy tu jedyny zachowany w całości ołtarz papieski w Polsce. Przy nim, w Pelplinie, w dniu 6 czerwca 1999 roku, odprawił Mszę św. Jan Paweł II.
Obiadokolacja, nocleg jw.

04.09.2021 (sobota) śniadanie, po śniadaniu wykwaterowanie (grupa zwalnia pokoje i przenosi bagaże do autokaru), a następnie wyjazd w kierunku Jeleniej Góry. Po drodze zatrzymamy się w Gnieźnie – na zwiedzanie Wzgórza Lecha, monumentalnej gotyckiej katedry ze słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi (najcenniejsze dzieło sztuki romańskiej w Polsce) i srebrnym relikwiarzem św. Wojciecha.

Po zwiedzaniu powrót do Jeleniej Góry. Przyjazd do Jeleniej Góry ul. Teatralna w późnycvh godzinach wieczornych.

W cenie wycieczki:
- przejazd autokarem turystycznym,
- przewodnik-pilot,
- ubezpieczenie NNW,
- 5 noclegów, 5 śniadań, 5 obiadokolacji,
- wstępy do zwiedzanych obiektów,

Zapraszamy do wspierania naszej działalności. Darowizny przyjmujemy na konto:
Bank Spółdzielczy w Kamiennej Górze
Nr 72 8395 0001 5000 0946 2000 0001

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów
Oddział Rejonowy w Jeleniej Górze
58-500 Jelenia Góra, ul. Prusa 8