Wycieczka - Ciechocinek - Mazury - opis

2021-04-26

CIECHOCINEK MAZURY
12-16 lipca 2021r.

12.07.2021 (poniedziałek) - wyjazd o godz. 7.00 z Jeleniej Góry ul. Teatralna
przejazd Jelenia Góra – Ciechocinek:
Ciechocinek – jedno z najbardziej znanych polskich uzdrowisk. Zwiedzamy tu warzelnię soli, tężnie solankowe (wejście na górę), Park Sosnowy, ciechociński deptak, dywany kwiatowe, Park Zdrojowy, Pijalnię wód mineralnych. Mieszkamy tuż przy deptaku, więc wieczór możemy spędzić na spacerze po deptaku i odpoczynku przy podświetlanej fontannie.
Obiadokolacja.
Nocleg DW Kameralna – pokoje 2,3,4 osobowe z łazienkami).

13.07.2021 (wtorek) - śniadanie, po śniadaniu wycieczka na trasie:
Ciechocinek – Golub Dobrzyń – Olsztynek – Olsztyn:
Golub-Dobrzyń – atrakcją tej miejscowości jest potężny zamek, niegdyś siedziba komturów krzyżackich, później rezydencja Anny Wazówny
Olsztynek – na terenie blisko 100 ha znajduje się Park Etnograficzny z bogatymi zbiorami muzealiów zgromadzonych w 74 obiektach architektury wiejskiej z Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy. Są to budynki mieszkalne, sakralne, zabudowania gospodarcze i przemysłowe z eksponatami pokazującymi tradycyjne metody pracy i obrzędy na wsi w XIX i XX wieku.
Nocleg w Olsztynie w hotel Relaks (pokoje dwu i trzyosobowe z łazienkami) – 3 noclegi
Po obiadokolacji spacer po Starówce olsztyńskiej.

14.07.2021 (środa) - śniadanie, po śniadaniu wycieczka na trasie:
Elbląg -Kanał Ostródzko-Elbląski
Elbląg – jedno z najstarszych miast w Polsce. Zwiedzamy odbudowywane od kilkunastu lat Stare Miasto (całkowicie zniszczone w 1945 r.): kościół katedralny z XIII w z cennymi gotyckimi tryptykami, Bramę Targową z 1309 r. i pozostałości fortyfikacji miejskich. Dochodzimy do rzeki Elbląg, gdzie rozpoczynamy rejs po Kanale Elbląskim. Zbudowany w latach 1844-1881 kanał jest unikatowym w skali świata zabytkiem hydrotechniki. Wyjątkowość tego szlaku wodnego polega na pokonywaniu stumetrowej różnicy poziomów wody przy pomocy śluz i pochylni. Pochylnie są szynowymi urządzeniami napędzanymi siłą przepływu wody, a pokonujące je statki „płyną” po trawie. W plebiscycie „Rzeczpospolitej” kanał został uznany za jeden z 7 cudów Polski. Rejs kończymy w Buczyńcu, gdzie można zwiedzić niewielkie muzeum poświęcone historii Kanału Elbląskiego.
Obiadokolacja, nocleg jw.

15.07.2021 (czwartek) - śniadanie, po śniadaniu wycieczka na trasie::
Święta Lipka, Gierłoż, Giżycko
Święta Lipka – to sławne Sanktuarium Maryjne, którego kustoszami od początku powstania aż do dzisiaj są Ojcowie Jezuici, jest to także obiekt zabytkowy niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce.
Gierłoż – w pobliżu tej miejscowości w lesie na przestrzeni 2,5 km² znajdują się ruiny udostępnionej do zwiedzania dawnej kwatery Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Niemieckich Sił Zbrojnych zwane Wilczym Szańcem.
Giżycko – zwiedzimy tu Twierdzę Boyen wzniesioną w połowie XIX w. Położona na wąskim przesmyku między dwoma dużymi jeziorami twierdza była centralnym punktem systemu obronnego Prus Wschodnich. Do dziś przetrwał układ przestrzenny z czytelną strukturą form ziemnych i większością budowli. W mieście zobaczymy też XIX-wieczny most obrotowy na Kanale Łuczańskim, jedyny tego typu czynny most w Europie.
Obiadokolacja, nocleg jw.

16.07.2021 r (piątek) - śniadanie, po śniadaniu wykwaterowanie (grupa zwalnia pokoje i przenosi bagaże do autokaru), a następnie wyjazd w kierunku Jeleniej Góry.
Po drodze zwiedzamy Gietrzwałd – miejscowość ta jest słynna z powodu mających tu miejsce objawień Najświętszej Maryi Panny, które do tej pory jako jedyne na ziemiach polskich zostały oficjalnie uznane prze władzę kościelną. Gietrzwałd na Warmii należy do najsłynniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce.

Powrót do Jeleniej Góry. Ok. godz. 22.00-23.00 przyjazd do Jeleniej Góry ul. Teatralna .

W cenie wycieczki:
• przejazd autokarem turystycznym,
• przewodnik-pilot,
• przewodnicy miejscowi,
• ubezpieczenie NNW,
• 4 noclegi, 4 śniadania, 4 obiadokolacje,
• bilety wstępu do zwiedzanych obiektów.

Zapraszamy do wspierania naszej działalności. Darowizny przyjmujemy na konto:
Bank Spółdzielczy w Kamiennej Górze
Nr 72 8395 0001 5000 0946 2000 0001

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów
Oddział Rejonowy w Jeleniej Górze
58-500 Jelenia Góra, ul. Prusa 8