Wycieczka - BIESZCZADY - opis

2021-04-26

BIESZCZADY
14-18.06.2021r.

14.06.2021 (poniedziałek) - wyjazd o godz. 7.00 z Jeleniej Góry ul. Teatralna autokarem na wycieczkę
w Bieszczady. Ok. godz. 14.00 przyjazd do Sanoka i zwiedzanie
Sanok - miasto powiatowe położone u stóp Bieszczadów, największy ośrodek przemysłowy, handlowy
i kulturalny południowo-wschodniego skrawka Polski, ważne centrum ruchu turystycznego.
Zwiedzimy Park Miejski położony na zboczach Góry Parkowej, największy park typu górskiego
w Polsce. Na szczycie uczniowie miejscowego gimnazjum usypali kopiec Mickiewicza dla uczczenia setnej rocznicy urodzin poety, obok z platformy widokowej roztacza się piękna panorama Doliny Sanu i okolicznych pasm górskich.
Obiadokolacja.
Nocleg w Domu Turysty PTTK (pokoje 2-3 osobowe z łazienkami).

15.06.2021 (wtorek) śniadanie, po śniadaniu wycieczka na trasie: Sanok, Komańcza, Cisna:
Sanok – po spacerze przez urokliwe zabytkowe centrum idziemy na zamek, gdzie mieści się interesujące Muzeum Historyczne z najcenniejszym w Polsce zbiorem 600 ikon (z okresu od XV do XVIII w.) i obrazami Zdzisława Beksińskiego, jednego z najwybitniejszych współczesnych malarzy polskich.
Komańcza – w klasztorze sióstr Nazaretanek zwiedzamy Izbę Pamięci poświęconą kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, który był tu internowany od października 1955 r. do września 1956 r.
Cisna – położona nad Solinką gminna wieś, zachodzimy tu do sławnej restauracji „Siekierezada”, a następnie jedziemy do Majdanu, gdzie znajduje się główna stacja jednej z największych bieszczadzkich atrakcji, wąskotorowej Kolejki Leśnej, wybudowanej niegdyś do transportu drewna, obecnie służącej turystom. Podczas przejażdżki „bieszczadzką ciuchcią” obserwujemy przesuwające się za oknami piękne i dzikie lasy, gdzie jedynym znakiem bliskości cywilizacji są tory, po których porusza się kolejka.
Obiadokolacja, nocleg jw.

16.06.2021 (środa) śniadanie, po śniadaniu wycieczka na trasie: Korczyna, Krosno, Bóbrka
Korczyna – na skalnym wzgórzu za wsią oglądamy częściowo zrujnowany średniowieczny zamek Kamieniec, jeden z najpiękniejszych przykładów połączenia budowli z krajobrazem. Na podstawie historii wieloletniego sporu współwłaścicieli zamku Aleksander Fredro napisał komedię Zemsta. Po zwiedzeniu zamku idziemy na spacer do rezerwatu Prządki, wspaniałego zbiorowiska skał piaskowcowych o fantazyjnych kształtach.
Krosno – czas wolny na Starym Mieście, możliwość zakupu pięknych szklanych pamiątek w Centrum Dziedzictwa Szkła.
Bóbrka – zwiedzamy tu Muzeum Przemysłu Naftowego, położone na terenie czynnej do dzisiaj kopalni ropy naftowej. Można tu zobaczyć ropę naftową w stanie naturalnym, XIX-wieczne szyby naftowe i liczne zabytki techniki pochodzące z czasów Ignacego Łukasiewicza, oraz kolekcję lamp naftowych.
Obiadokolacja, nocleg jw.

17.06.2021 (czwartek) śniadanie, po śniadaniu wycieczka na trasie: Sanok, Solina, Polańczyk, Lesko
Sanok – Zwiedzamy położone na skraju miasta Muzeum Budownictwa Ludowego – największy w Polsce skansen, prezentujący budownictwo pd.-wsch. części kraju. Zgromadzono tu około 150 obiektów, od wiejskich chat i kapliczek przydrożnych, po cerkwie i kościół rzymskokatolicki.
Solina – w latach 1960-68 wzniesiono tu zaporę przegradzającą San, tworząc największe pod względem pojemności sztuczne jezioro w Polsce o skomplikowanej linii brzegowej, pełnej malowniczych półwyspów
i zatoczek. Po spacerze po koronie zapory (664 m dł.) zwiedzimy jej wnętrze i położoną u podnóża elektrownię wodną.
Polańczyk – uzdrowisko na zachodnim brzegu Jeziora Solińskiego, największa i najelegantsza w Bieszczadach miejscowość wczasowa, Duży ośrodek sportów wodnych. Ze wzgórza Sawin podziwiamy przepiękną panoramę Bieszczadów oraz Jeziora Solińskiego. Z przystani poniżej wypływamy w rejs statkiem po Zalewie Solińskim podziwiając z wody wspaniałe krajobrazy i nieoczekiwane widoki niedostępnych z lądu zakątków jeziora.
Lesko – stare miasteczko na prawym brzegu Sanu, z dobrze zachowanym układem urbanistycznym, oglądamy tu najciekawsze zabytki, m.in. późnorenesansową synagogę i jeden z najcenniejszych w kraju kirkut z 2 tysiącami macew, w części pięknie rzeźbionych (najstarsze z XVI w.).
Obiadokolacja, nocleg jw.

18.06.2021 (piątek) śniadanie, po śniadaniu wykwaterowanie (grupa zwalnia pokoje i przenosi bagaże do autokaru), a następnie wyjazd w kierunku Jeleniej Góry.
Po drodze zatrzymamy się we wsi Haczów, żeby zobaczyć największy drewniany gotycki kościół w Polsce
z bogatym zespołem średniowiecznych malowideł, odkrytych w 1956 r., wpisany w 2003 r. na Listę UNESCO.

Po zwiedzaniu powrót do Jeleniej Góry. Ok. godz. 22.30 - 24.30 przyjazd do Jeleniej Góry ul. Teatralna.

W cenie wycieczki:
• przejazd autokarem turystycznym,
• przewodnik-pilot
• ubezpieczenie NNW
• 4 noclegi, 4 śniadania, 4 obiadokolacje,
• bilety wstępu do zwiedzanych obiektów

Zapraszamy do wspierania naszej działalności. Darowizny przyjmujemy na konto:
Bank Spółdzielczy w Kamiennej Górze
Nr 72 8395 0001 5000 0946 2000 0001

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów
Oddział Rejonowy w Jeleniej Górze
58-500 Jelenia Góra, ul. Prusa 8