Majówka na Perle Zachodu

2013-05-27 12:00

Biuro Poselskie p. Zofii Czernow 25 maja zorganizowało II imprezę z cyklu „Aktywny Senior, Zdrowy Senior”. Do akcji tej przyłączyło się Jeleniogórskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych ( zrzeszające 10 organizacji współpracujących ) z przewodniczącą p. Ligią Jamez oraz Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów z przewodniczącym p. Stanisławem Dziedzicem.

Organizatorzy, przedstawiciele Zarządu zaproszonych organizacji, ich członkowie oraz pensjonariusze Domu Pogodnej Jesieni i Domu Dziennego Pobytu stawili się – z kijkami lub bez – punktualnie na wyznaczonych miejscach, bo dla nas każda pogoda jest dobra, gdyż mamy POGODĘ DUCHA.
Jedna z grup wyruszyła spod jeleniogórskiego ratusza i z inicjatywy JFOON obserwowała warunki architektoniczne terenu pod kątem ich dostępności dla seniorów
i osób z różnymi dysfunkcjami. Uwagi, naniesione na specjalnie przygotowaną mapę, zostaną przedłożone w Urzędzie Miasta w celu poprawienia zauważonych na trasie mankamentów.


Wszyscy uczestnicy majówki spotkali się na błoniach. I tu czekała przemiła niespodzianka. Każdy został zaopatrzony w buteleczkę wody mineralnej i batonik.
Po powitaniu przez p. poseł w radosnym nastroju ruszyliśmy na turystyczny szlak.
Gwar rozmów i stukot kijków nie przeszkadzał w podziwianiu majowej zieleni, rozkoszowaniu się świeżym powietrzem, promieniami wychodzącego zza chmur słońca
i śpiewem ptaków. Wielu zaczerpnęło garść wody ze źródełka miłości, wszak na nią nigdy nie jest za późno i nigdy jej za wiele. Sprawnie i bez niespodzianek dotarliśmy do celu.

W gościńcu czekała aromatyczna kawa i herbata oraz gorący smaczny żurek. Komu apetyt dopisał, otrzymał repetę.
Jedna z członkiń Związku Emerytów Anna Stebelska, nie mogąc pokonać trasy na piechotę, dołączyła do nas na rowerze. Inna uczestniczka stwierdziła, że po raz pierwszy jest tutaj, w tak pięknym miejscu. Pani Hejbowicz Leokadia z Domu Dziennego Pobytu dzieliła się swoją radością, że po 13 latach mogła znowu być na „Perle Zachodu”, a jej koleżanka p. Helena podsumowała: „ważne, że tu jesteśmy”.

Radosne buzie, roześmiane oczy i serdeczne słowa zapewniały o gotowości uczestnictwa na przyszłość w podobnych przedsięwzięciach.
Seniorze! Bądź aktywny i pamiętaj, że starość to nie kwestia wieku….. Tylko wyboru!

Tekst: Zofia Opacka

Obchody Światowego Dnia Inwalidy w Jeleniej Górze - relacja

2013-05-22 12:00

Oddział Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów uczcił w bieżącym roku ten dzień 16 maja. W murach Filharmonii Dolnośląskiej zebrali się członkowie Związku, innych organizacji pozarządowych oraz osoby niezrzeszone.

Gremium to swoją obecnością zaszczyciła Poseł Ziemi Jeleniogórskiej p. Zofia Czernow, Prezydent Miasta p. Marcin Zawiła, przedstawiciel Okręgowego Związku ERiI z Wałbrzycha p. Mieczysław Bąk, przedstawiciel Starosty Jeleniogórskiego p. Ryszard Grek oraz przedstawiciele poszczególnych stowarzyszeń.

Uroczystość otworzył Przewodniczący Związku p. Stanisław Dziedzic. Po powitaniu przedstawił w zarysie genezę ustanowienia Światowego Dnia Inwalidy i życzył wszystkim miłego spędzenia czasu. Wiele ciepłych, serdecznych słów pod adresem Związku i aktywności jego członków padło ze strony p. Poseł i p. Prezydenta, którzy zachęcali jednocześnie obecnych i ich rodziny do popierania wszystkich inicjatyw, które będą podejmowane na rzecz seniorów. Żywiołową owację zgotowano p. Lucynie, która w dziedzinie sportu startowała do tytułu „Lady DI” z III pozycji.

Koncert muzyki lekkiej i przyjemnej, doprawionej dużą dozą humoru prezentowanego przez duet kabaretowy, rozgrzewał wszystkich, o czym świadczyły gromkie brawa i salwy śmiechu. Po półtoragodzinnym relaksie część uczestników w dobrym nastroju i raźnym krokiem ruszyła do hotelu Mercury. Pięknie nakryte stoły i smaczna kolacja rozochociła wszystkich. Tańce w parach, kółeczku i indywidualne trwały - nie! nie do białego rana - ale, jak na szacownych obywateli tego miasta przystało, tylko do północy.

Tekst: Zofia Opacka

Foto: Jerzy Mandryk, Monika Chartmańska

Zapraszamy do wspierania naszej działalności. Darowizny przyjmujemy na konto:
Bank Spółdzielczy w Kamiennej Górze
Nr 72 8395 0001 5000 0946 2000 0001

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów
Oddział Rejonowy w Jeleniej Górze
58-500 Jelenia Góra, ul. Prusa 8