2019 Senioralia - Przegląd Amatorskiej Twórczości Seniorów

2019-10-10 12:00

 

 

 

 

 

 

Senioralia 2019
Laureaci VIII Dolnośląskiego Przeglądu Amatorskiej Twórczości Seniorów
Jelenia Góra – 05 - 06 października 2019 r.

Wyróżnieni w kategoriach :

1. ZESPÓŁ LUDOWY:
GRAND PRIX - „KARKONOSZE”
I nagroda - „JUTRZENKA”
II Nagroda - „KWISOWIANIE”
Wyróżnianie : „GÓRZANIE”

2. SOLIŚCI :
I nagroda - Andrzej DUDZIAK
II nagroda - Maja Skrok solistka z zespołu „Rybniczanki”

3. CHOROGRAFIA:
I nagroda - „AKORD”
II Nagroda - „GÓRZANIE”
Wyróżnienie : „KOWARSKIE WRZOSY”

4. NAGRODA PUBLICZNOŚCI

I nagroda - „ALE BABKI”
II nagroda - „RUDAWIANIE”

5 . NAGRODA SPECJALNA UFUNDOWANA PRZEZ Zofie Czernow

„POGODNE SENIORKI”

6. NAGRODY SPECJALNE DLA UTALENTOWANYCH MŁODYCH UCZESTNIKÓW
z zespołu „KARKONOSZE” i „KOSÓWKI”

7. PODZIĘKOWANIA I WYRÓŻNIENIA DLA INSTRUMENTALISTÓW

Akordeonista Teresa Kamińska z zespołu „WRZOS”
Akordeonista Robert Werner z zespołu „WOJCIESZOWIANKI”
Mandolinistka Halina Gancarz z zespołu „LASOWIANIE”
Grający na tarce Kazimierz Hordyczko z zespołu „OLGA”
Osoba grająca na "keyboard"/klawiszach Edward Czarny z zespołu „BOLKOWIANIE”

Otwarcie wystawy rękodzieła artystycznego seniorów - 28.09.2019

2019-09-28 12:00

28 września 2019 r. w Książnicy Karkonoskiej otwarto wystawę rękodzieła artystycznego seniorów.
Wystawa będzie czynna tylko do 4.10.2019 r.
w godzinach otwarcia Książnicy tj. od 8:00 do 18:00

Koncert i Bal Wiosenny 2019 - relacja

2019-05-13 12:26

Zgodnie z życzeniem uczestników Balu Karnawałowego z lutego 2019 r. Zarząd Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów zorganizował dla wszystkich członków oraz zainteresowanych Bal Wiosenny w Hotelu Mercury.
Przybyłych tradycyjnie uroczyście powitali Prezes Zarządu Stanisław Dziedzic i kol. Ewa Przybyszewska życząc wspaniałej zabawy.
W balu wzięło udział ponad 80 osób w tym gość honorowy pani poseł na Sejm RP Zofia Czernow, która przyłączyła się do życzeń i dała dobry przykład dobrej zabawy.

Również tradycyjnie grał do tańca zespół pod kierunkiem Marka Fliegiera.

Drugim, równie ważnym, akcentem wiosennym był koncert zorganizowany przez Zarząd Oddziału Rejonowego PZER i I w Filharmonii Dolnośląskiej.
W programie koncertu prowadzonego z humorem i artystyczną werwą przez Dominikę Łukasiewicz i częściowo przez Stanisława Dziedzica były standardy muzyki amerykańskiej, w tym znane utwory swingowe. Piękną wizualizację muzyki stworzyli tancerze – pary taneczne ze Szkoły Tańca Kurzak – Zamorski. Wykonawcy koncertu zespół AMA TRIO występujący obecnie w kwartecie i wspomagany przez prowadzącą Dominikę uraczył widzów spektaklem muzyczno-tanecznym, który na długo pozostanie w pamięci. Wśród widzów można było zauważyć wielu gości w tym Wojciecha Chadżego – przewodniczącego Rady Miejskiej i Janusza Łyczko – zastępcę Prezydenta Miasta.

Bal karnawałowy 2019 r. - relacja

2019-02-03 06:40

W pierwszą sobotę lutego 2019 r. Zarząd Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów zaprosił wszystkich członków oraz zainteresowanych na Bal Karnawałowy do Hotelu Mercury.
W balu wzięło udział ponad 160 osób z różnych kół Związku.
Wszystkich przybyłych uroczyście powitali Prezes Zarządu Stanisław Dziedzic i kol. Ewa Przybyszewska życząc wspaniałej zabawy.
Do tańca grał, już tradycyjnie, zespół pod kierunkiem Marka Fliegiera wieloletniego dyrygenta Filharmonii Dolnośląskiej.
O jakości zabawy może zaświadczyć fakt, że gdy muzyka grała to stoły były puste a sala taneczna pełna. Doskonałą atmosferę podtrzymał specjalny występ akordeonowy przy stołach, któremu towarzyszyły chóralne śpiewy gości.
Wspaniała zabawa trwała zgodnie z zapowiedzią do godziny 23, a wielu chciałoby bawić się dłużej, więc umówili się na kolejny bal.

Koncert Noworoczny - 3 stycznia 2019 r. - relacja

2019-01-09 05:43

W dniu 3 stycznia 2019 r. w wypełnionej po brzegi sali Jeleniogórskiego Centrum Kultury odbył się koncert noworoczny, zorganizowany przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Zarząd Oddziału Rejonowego w Jeleniej Górze.
Koncertu wysłuchało około 300 osób – członków i sympatyków Związku oraz zaproszonych gości.


Uroczystość zaszczycili swą obecnością:

 • Pani Poseł na Sejm RP Zofia Czernow,
 • Przewodniczący Rady Miejskiej Jeleniej Góry Pan Wojciech Chadży,
 • Zastępca Prezydenta Miasta Jeleniej Góry Pan Janusz Łyczko
 • oraz przedstawiciele instytucji samorządowych i organizacji współpracujących.

W pięknym koncercie z tzw. muzyką wiedeńską wystąpili soliści Joanna Szabla i Adam Woźniak oraz Orkiestra Kameralna Filharmonii Dolnośląskiej „Klassik Modern” obchodząca 15-lecie działalności estradowej. Artyści występujący od lat na wielu scenach w kraju i zagranicą zaprezentowali popularne i cieszące się ogromnym aplauzem utwory, takie jak: ,,Nad pięknym modrym Dunajem” J. Straussa, „Weiner Blut”, „Odgłosy Wiosny” J.Straussa, ,,Gdybym był bogaty” z musicalu „Skrzypek na dachu” J.Bocka, „Przetańczyć całą noc” z musicalu „My Fair Lady”, duet wszechczasów ,,Usta milczą dusza śpiewa” F.Lehara oraz polki z „TrikTrak” na czele. Kierownikiem artystycznym orkiestry i jej dyrygentem jest Roman Samostrokov, wybitny wiolonczelista, kompozytor i aranżer.
Koncert z werwą i humorem prowadzili Dominika Łukasiewicz oraz Stanisław Dziedzic – prezes Zarządu Oddziału, który złożył wszystkim uczestnikom, a za ich pośrednictwem wszystkim członkom i sympatykom Związku, życzenia wielu pięknych, radosnych i pełnych uśmiechu dni w 2019 roku.

 

Po koncercie uczestnicy złożyli sobie nawzajem życzenia noworoczne przy tradycyjnej lampce szampana.

Wigilia 2018 - relacja

2019-01-03 12:12

Corocznym zwyczajem Zarząd Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów
i Inwalidów w Jeleniej Górze zaprosił swoich członków i sympatyków na spotkanie opłatkowe
w karczmie urokliwie położonej u stóp Karkonoszy.

Choć padający na zewnątrz deszcz nie sprzyjał, udało się przywołać magiczną i niepowtarzalną atmosferę Świąt w pięknie udekorowanej sali, przy dźwiękach kolęd i tradycyjnych potrawach wigilijnych.

Gości powitał Prezes Zarządu Pan Stanisław Dziedzic i złożył serdeczne życzenia z okazji Świąt. Spotkanie zaszczycił swą obecnością Przewodniczący Rady Miejskiej Jeleniej Góry, Pan Wojciech Chadży, który przekazał zebranym życzenia świąteczne i noworoczne od Prezydenta Miasta Jeleniej Góry. Pozdrowienia od Posłanki na Sejm RP Zofii Czernow przekazała Pani Aleksandra Wochal, Dyrektor Biura. Obecni byli także radni Rady Miejskiej oraz Naczelnicy Wydziałów Urzędu Miasta.
Po oficjalnych wystąpieniach i części religijnej zebrani podzielili się opłatkiem. Życzeniom
i uściskom towarzyszyły w tle najpiękniejsze kolędy i pastorałki w wykonaniu zespołu ludowego „Sokoliki” z Karpnik.

Przy barszczu z uszkami, smażonym karpiu i innych specjałach wigilijnej kuchni goście miło spędzali czas na rozmowach, wspomnieniach i planach na następny rok. Chętnie też włączali się do wspólnego śpiewania kolęd.

Po ponad dwugodzinnej biesiadzie zabrali dobry świąteczny nastrój wzajemnej życzliwości do swoich domów.

Senioralia 2018 - sobota 13 października - Koncert

2018-10-13 12:00


W dniu 13 października 2018 r. o godz. 13 w sali Filharmonii Dolnośląskiej odbyła się uroczysta akademia z okazji „Międzynarodowego Dnia Seniora”. Organizatorem koncertu był Zarząd Odziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
Impreza stanowiła jednocześnie podsumowanie tegorocznych "Senioraliów" oraz VII Dolnośląskiego Przeglądu Zespołowej Twórczości Amatorskiej Seniorów. Goścmi koncertu byli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i wspólpracujących organizacji społecznych.
W części oficjalnej laureaci Przeglądu otrzymali nagrody ufundowane przez sponsorów:

 • zdobywcy dwóch równorzędnych I miejsc: "Smolniczanie" ze Smolnika koło Leśnej i "Karkonosze" z Gruszkowa – od Pani Poseł na Sejm RP Zofii Czernow,
 • za II miejsce "Kwisowianie" z Giebułtowa
 • i za III miejsce "Hosadyna od Lubina" – od Prezydenta Miasta Jeleniej Góry,
 • za wyróżnienie Zespół "Spoko, spoko" – od Prezesa Zarządu Związku.

Nagrodę specjalną od jurorki Dominiki Łukasiewicz i od Prezesa Zarządu Związku otrzymał najmłodszy instrumentalista z zespołu "Jarzębina" z Kobierzyc Janek Bykowski.


Szczególnie miłym akcentem było przyznanie odznaczeń wieloletnim zasłużonym działaczom Związku:

 • Panu Stanisławowi Dziedzicowi – Prezesowi Zarządu Związku od Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Policji w Jeleniej Górze
 • oraz Danucie Roszykiewicz – Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej od Zarządu Głównego PZERiI.

 

W koncercie wystąpili laureaci tegorocznego Muzycznego Ogrodu Liczyrzepy – młodzi artyści z Rosji i Polski. Wykonali najbardziej znane arie operowe i operetkowe, a także wiele utworów z lżejszego repertuaru musiacalowego
i muzyki rozrywkowej. W wykonaniu niektórych utworów artystom towarzyszyła publiczność.
Uczestnicy "Senioraliów" mieli w tym roku niepowtarzalną okazję wysłuchać różnych gatunków muzyki.

Tegorocznym obchodom patronowali:

 • Zofia Czernow – Poseł na Sejm RP
 • Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego
 • Marcin Zawiła – Prezydent Miasta Jeleniej Góry.

Wsparcia finansowego udzielili:
Miasto Jelenia Góra, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnoślaskiego, Tauron Dystrybucja S.A. w Krakowie, Przedsiębiorstwo SIMET S.A. w Jeleniej Górze.

Senioralia 2018 - niedziela 7 października

2018-10-07 12:00

W niedzielę 7 października 2018 r. w ramach jeleniogórskich Senioralii kontynuowano występy VII Dolnośląskiego Przeglądu Amatorskiej Twórczości Seniorów - 2018 r.

Senioralia 2018 - sobota 6 października

2018-10-06 12:00

W sobotę 6 października 2018 roku Korowodem Seniorów rozpoczęły się tegoroczne jeleniogórskie Senioralia zorganizowane przez Oddział Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Barwny Korowód przemaszerował z placu koło kościoła pw. Podwyższenia Krzyża św. ulicami 1 Maja oraz Marii Konopnickiej na Plac Ratuszowy. Prezudent Jeleniej Góry Marcin Zawiła przekazał Seniorom symboliczny klucz do miasta. Rozpoczęły się Senioralia 2018.

 

Integracja osób niepełnosprawnych - wystawa (2018r.)

2018-10-04 12:00

W dniach od 1 do 4 października 2018 roku w hallu wystawienniczym Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze została zorganizowana wystawa prac seniorów i osób niepełnosprawnych w ramach projektu „INTEGRACJA – Integracja osób niepełnosprawnych”. Miejsce na ekspozycję prac uzyskaliśmy dzięki uprzejmości kierownictwa Książnicy Karkonoskiej. Wystawa była dostępna dla wszystkich korzystających z Książnicy w godzinach od 9 do 18.
Autorami prac, które zostały pokazane na wystawie INTEGRACJA w Książnicy Karkonoskiej są:

 • - seniorzy z Koła Emerytów i Rencistów ze Staniszowa – Krystyna Krawczyk, Irena Sobczyk, Stanisława Sochacka, Jadwiga Sobańska oraz Danuta Misztak – szefowa Koła;
 • - osoby niepełnosprawne z powiatu jeleniogórskiego, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kowarach przy Polskim Towarzystwie Walki z Kalectwem Oddział Jelenia Góra - autorzy prac biorą udział w zajęciach prowadzonych w ramach rehabilitwystawa prac seniorów i osób niepełnosprawnychacji społeczno - zawodowej osób niepełnosprawnych w pracowniach tematycznych WTZ Kowary:

- plastycznej,
- rękodzielniczo - florystycznej,
- krawieckiej,
- tkacko - dziewiarskiej
- komputerowej.

Zapraszamy do wspierania naszej działalności. Darowizny przyjmujemy na konto:
Bank Spółdzielczy w Kamiennej Górze
Nr 72 8395 0001 5000 0946 2000 0001

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów
Oddział Rejonowy w Jeleniej Górze
58-500 Jelenia Góra, ul. Prusa 8