Rajd pieszy - 2017 r.

2017-07-15 12:00

Oddział Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Jeleniej Górze zorganizował dla swoich członków w sobotę 15 lipca 2017 r. Rajd pieszy.
Trasa rajdu prowadziła szlakiem niebieskim od apteki „Pod Koroną” do ruin zamku Henryka, a następnie żółtym - do Staniszowa. Przewodnik Pan Grzegorz opowiadał interesująco o historii obiektów mijanych w marszu oraz o ciekawostkach przyrodniczych.
Najbardziej wytrwali piechurzy zwiedzili także wieżę widokową na szczycie Grodnej.
Po zejściu do Staniszowa i zwiedzeniu kościoła ok. godz. 13 uczestnicy zostali dowiezieni do restauracji „Staniszówka”, gdzie przywitał ich zespół „Sokolik”.
W trakcie poczęstunku przeprowadzono konkurs wiedzy o trasie rajdu. Laureaci zostali nagrodzeni tradycyjnie gromkimi brawami oraz drobnymi upominkami.
Szczególną niespodzianką był występ małej solistki zespołu, która zagrała na flecie i zaśpiewała piosenkę.
Po odpoczynku w miłej atmosferze - pomimo zmęczenia dość trudną trasą rajdu – goście ruszyli do tańca przy akompaniamencie zespołu.
Pogoda znów dopisała i sprzyjała wędrówce.
Podobnie jak tydzień wcześniej na pikniku, deszcz zacząl padać dopiero w chwili wsiadania do autobusu powrotnego.


Imprezę dofinansował Urząd Miasta Jeleniej Góry.

Piknik Letni - Lubuszanin 2017

2017-07-10 12:00

W sobotę 8 lipca 2017 r. emeryci zrzeszeni w Oddziale Rejonowym Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Jeleniej Górze wzięli udział w pikniku w ośrodku "Lubuszanin" w Sosnówce.

Pogoda dopisała, więc ochoty do zabawy na świeżym powietrzu nie zabrakło. Pierwsze chwile imprezy umilił występ zespołu "Rybniczanki" z Rybnicy, który zakończył się wspólnymi śpiewami i korowodem tanecznym z uczestnikami pikniku.


Miejsce zabawy sprzyjało różnym aktywnościom na świeżym powietrzu.
Liczna grupa osób brała udział lub kibicowała z zapałem konkurencjom zręcznościowym.
O zainteresowaniu tymi zabawami świadczy najlepiej liczba "zawodników": spośród 130 gości pikniku w 4 konkursach wzięło udział po 25 osób. Zdobywcy "medalowych" miejsc zostali uhonorowani oklaskami i drobnymi upominkami.
Wielu gości wykorzystało pobyt na spacery po okolicy z pięknymi widokami na góry. Chętni mogli odwiedzić pobliską kapliczkę św. Anny z "dobrym żródłem".
Cały czas uczestnikom towarzyszyła muzyka mechaniczna, więc entuzjaści tańca mogli wykazać się na parkiecie. Chwilami było na nim bardzo tłoczno.
Po tak wyczerpujących atrakcjach goście mogli pokrzepić siły w bufecie bogato zaopatrzonym
w typowe potrawy na grillowy piknik.


Imprezę dofinansował Urząd Miasta Jeleniej Góry.

 

Koncert wiosenny 2017 r.

2017-05-05 12:00

W dniu 4 maja 2017 r. obchodzony był Międzynarodowy Dzień Inwalidy. Z tej okazji Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Oddział Rejonowy w Jeleniej Górze zorganizował "Koncert wiosenny". Uczestniczyło w nim prawie 300 osób z Jeleniej Góry i kół terenowych Związku.
Koncert zaszczycili swą obecnością Pani Poseł na Sejm RP, Zofia Czernow oraz przedstawiciele samorządowych instytucji Miasta Jeleniej Góry działających na rzecz osób niepełnosprawnych.
Widzowie koncertu mieli okazję podziwiać popisy wokalistów, zespołu muzyków Filharmonii Dolnośląskiej oraz młodych, lecz utytułowanych tancerzy ze Szkoły Tańca Kurzak&Zamorski. Nie zabrakło równiez scenek kabaretowych.
Zadowoleni Seniorzy chętnie włączali się do chóralnych śpiewów i nagradzali wykonawców gromkimi brawami. Wszyscy artyści bisowali zachęceni owacjami, a w finale zaśpiewali
i zatańczyli również Członkowie Zarządu.
Po prawie 2-godzinnej zabawie Goście opuszczali salę Jeleniogórskiego Centrum Kultury
w prawdziwie wiosennych nastrojach.

Bal Karnawałowy - 2017

2017-02-18 12:00

„Niech żyje bal…”
Bal jest zwierciadłem naszych marzeń, które wpisujemy w powtarzalną rzeczywistość. Co roku w czasie karnawału chcemy tańczyć i śpiewać, cieszyć się osobistym pięknem oraz lubianą muzyką. Wtedy stajemy się częścią tradycji, którą przekazujemy następnym pokoleniom.

W tym roku po raz czwarty w „Euforii” grupa Seniorów, przy pięknie zastawionych stołach, mogła zgodnie z magnacko-szlacheckim obyczajem „popuścić pasa” i wsłuchiwać się w brzęk naczyń, z których obowiązkowo należało spełnić toast na urodzaj, na zdrowie, na szczęście, na ten Nowy Rok.

Bal, w pięknym stylu, otworzyła Tereska z Józiem. Para królewska, Grażyna i Zdzisław, wirtuozowsko zaprezentowała się na parkiecie. W tańcu kotylionowym wirowano w parach, czwórkach, szóstkach, a także solo. Konkurs tańca zachęcił aż pięć par do pokazania swoich umiejętności. Musieli zatańczyć tango, walca i bugi-bugi. Obserwatorzy ich zmagania oceniali brawami. Zwyciężyła Halina i Henryk.

Nadchodzi „tłusty czwartek”, kilka dni zapustów i czas posypania głowy popiołem. Mam jednak nadzieję, że te wspólne chwile zabawy będą ciepłymi wspomnieniami w jeszcze dość długie wieczory kończącej się zimy.


Tekst i zdjęcia: Zofia Opacka

Koncert Noworoczny - 2017 r.

2017-01-05 10:05

Witamy 2017 rok !!!

O Nowym Roku nie myślimy, że będziemy starsi ale, że będzie lepszy niż miniony. Idźmy więc za marzeniami i zobaczmy dokąd nas zaprowadzą! Natomiast dźwięki melodii w wykonaniu wspaniałych muzyków i solistów niech zagoszczą w sercach i będą inspiracją do działań i czerpania radości z małych rzeczy.

Koncert Noworoczny JCK, 5 stycznia 2017 r.

 

Tekst: Zofia Opacka
Zdjęcia: Franciszek Michalik

Wieczerza Wigilijna - 2016

2016-12-22 12:00

Świętujemy!!!
Ogromną siłą Świąt Bożego Narodzenia jest ich powtarzalność, dzięki czemu mamy szansę na zaprzeczenie złym wydarzeniom i możliwość zaczęcia wszystkiego od nowa.
Co roku łamiąc się opłatkiem, składamy sobie wiele dobrych życzeń.
I tym razem przy świątecznych stołach, w blasku świec, przy dźwięku kolęd Seniorzy przekazywali sobie wiele pięknych słów, bo Wigilia to święto nadziei, święto każdego z nas. W ten wieczór wyszliśmy z wieczerzy z poczuciem, że coś dobrego się spełniło.

22 grudnia 2016 r. Hotel „Mercure” .

Tekst: Zofia Opacka
Zdjęcia: Zofia Opacka

Spotkanie Seniorów - "Tradycja Świąt"

2016-12-08 12:00

Tradycja Świąt Bożego Narodzenia

   Kiedy oczekujemy świąt i przygotowujemy się do ich jak najlepszego i bardzo uroczystego przeżycia, najczęściej wracamy do przeszłości, często do krainy dzieciństwa, aby przypomnieć sobie rodzinny dom i jego tradycje. Odtwarzając przeszłość i przekazując ją następnym pokoleniom stajemy się ogniwem tradycji, która wzmacnia nasze korzenie, bo bez nich „wiatr nami miota”.
   Wychowałam się w rodzinie i społeczności, której rytm życia dyktowały święta kościelne i prace polowe, czyli nierozerwalnie byliśmy związani z przemijaniem pór roku. Wpatrzeni w niebo mocno stąpaliśmy po ziemi.
   Spotkanie Seniorów w atmosferze świąt z perspektywy lat minionych był pomysłem trafionym. W jego realizacji pomogły mi panie z Koła PZERiI ze Staniszowa: Krystyna Krawczyk, Grażyna Barańska, Irena Sobczyk, Maria Jurczyk, Celina Kowalska z Przewodniczącą Danutą Misztak. Prezentowały przepiękne ozdoby choinkowe własnego pomysłu i własnego wykonania.
   Natomiast Adam Wolak jak zwykle grał, śpiewał i nadawał ton wspólnemu kolędowaniu.
   Moje wspomnienia zaowocowały nutką nostalgii za czasem minionym. Pani Janina, jedna z Seniorek, przywołała z pamięci i wyrecytowała wiersz o narodzinach Bożej Dzieciny.
  Przy słodkim poczęstunku snuła się nić wspomnień…

 

8 grudnia 2016 r. „Restauracja Teatralna”.

Tekst : Zofia Opacka Zdjęcia: Zofia Opacka i Franciszek Michalik

Jesienny Bal Seniora - 2016

2016-10-08 11:47

Jesienny Bal Seniora 2016

Nie siedź w domu, nie narzekaj, że przez palce Ci przecieka czas, co pędzi cwałem.
Chroń się przed zawałem.

Ćwiczeń dobra pora, JESIENNY BAL SENIORA.


Jak zwykle, niezmiennie, tradycyjnie w Hotelu „MERCURE” bawili się tryskając humorem Seniorzy, którzy żyją nie patrząc na wiek.


Tekst i zdjęcia: Zofia Opacka

MUZYKA – TANIEC – ŚPIEW 2016

2016-10-01 11:33

MUZYKA – TANIEC – ŚPIEW      2016

To atrybuty imprezy zorganizowanej przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
„SENIORALIA” po raz piąty zagościły w Jeleniej Górze promując aktywnych Seniorów i satysfakcjonując tych, którzy lubią być odbiorcami dobrej zabawy.

Na koniu w barwnym korowodzie jechał Stanisław Dziedzic, który jako zasłużony Senior i pomysłodawca tej imprezy przejął KLUCZ do MIASTA od Prezydenta Marcina Zawiły.
W bryczce jechali Seniorzy działający na rzecz tegoż środowiska:

 • Skarbnik Koła PZERiI w Kowarach Mirosława Mazurak,
 • Przewodniczący Koła PZERiI w Świerzawie Wiesław Wójcik,
 • członek Zarządu PZERiI w Jeleniej Górze Barbara Kozłowska,
 • Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Danuta Roszykiewicz,
 • ppłk Antoni Bracławski przedstawiciel JSŻR „RADAR”,
 • mjr Kazimierz Kopaniarz Prezes Zarządu Okręgowego  ZŻWP.

Na czele grupy rowerzystów jechał płk Marek Gołębiowski Prezes JSŻR ”RADAR”.

Korowód prowadził jako dobry duch i opiekun wszystkich uczestników Grzegorz Koczubaj.

Komisja w składzie: Krystyna Apoczkin, Pola Janoszczyk i Krystyna Dubiel za najbarwniej prezentujące się grupy uznała:

 • zespół „Echo” z Bolkowa,
 • zespół „Akord” ze Świebodzic
 • oraz Koło nr 6 ze Świeradowa Zdroju”.

W Jeleniogórskim Centrum Kultury pod okiem muzyków Filharmonii Dolnośląskiej
z przewodniczącym jury Tomaszem Suchowierzem odbywał się
V Dolnośląski Przegląd Amatorskiej Twórczości Seniorów.
Jednocześnie na Placu Ratuszowym przez Zofię Opacką Wiceprzewodniczącą ZERiI prezentowane były po raz trzeci zespoły, które chciały zaistnieć wśród szerszej społeczności naszego miasta.
A więc kogo nogi zabolały od tańca i komu za bardzo dokuczyło słońce sprzyjające wszystkim poczynaniom, mógł wygodnie siedząc podziwiać to samo piękno w JCK.
Gościnnie na Placu Ratuszowym swoje umiejętności zaprezentowali miłośnicy walk wschodu będący członkami Karkonoskiego Stowarzyszenia AIKIDO. DZIĘKUJEMY!
Zgłoszenia zespołów w trakcie przygotowań przyjmował, a następnie kolejność ich występów opracował Jerzy Mandryk Sekretarz ZERiI.

„SENIORALIA” 2016 zakończyły się galą w Filharmonii Dolnośląskiej, gdzie w obecności zaproszonych gości i sali wypełnionej Seniorami zaprezentowano zwycięzców .
Trzy prestiżowe nagrody trafiły do zespołów:

 • „SMOLNICZANIE” ze Smolnika,
 • „GORZANIE” z Piławy Górnej,
 • „CORD” z Piławy Dolnej.

Wyróżnienie:

 • „RUDAWIANIE” z Janowic Wielkich,
 • „SPOKO, SPOKO” z Przedzwojowa,
 • „PERFECTUM” z Jeleniej Góry.

Nagrody ufundowali:

 • Poseł Ziemi Jeleniogórskiej Zofia Czernow,
 • Prezydent Miasta Jeleniej Góry Marcin Zawiła,
 • Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Jeleniej Górze.

Koncert „Melodie polskie” przygotowany przez Dominikę Łukasiewicz
w wykonaniu zawodowych muzyków dopełnił zabawę i radość wszechobecną
podczas V „SENIORALIÓW”.

Tekst: Zofia Opacka
Zdjęcia: Franciszek Michalik

"Senioralia 2016"

2016-09-28 08:26

"Senioralia 2016"

My Seniorzy lubimy powtarzalność, bo i łatwiej zapamiętać i łatwiej się odnaleźć. Ale dzięki powtarzalności rodzi się TRADYCJA.
Tradycyjnie więc po raz V, 28 września w mieście zagościł barwny korowód, który formował się przy Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego i ulicą 1-go Maja dotarł do Placu Ratuszowego, gdzie skocznie przygrywała „Kapela Smolniczanie”.
Nie zabrakło koni, bryczki, muzyki, śpiewu, a przede wszystkim dobrych humorów. Uśmiechnięte buzie ożywiły miasto, najczęściej w przedpołudniowych godzinach uśpione.
Ci którzy nie mieli odwagi przyłączyć się do nas, stali na chodnikach i bacznie obserwując przyjaźnie machali. Urzędnicy miejscy spoglądali przez okna ratusza i kiwali głowami.
Ile werwy drzemie w tych Seniorach, ile talentów się obudziło i ile pomysłów zostało zrealizowanych !!! – wszystkich dopadła taka refleksja.
Klucz do bram miasta przekazany przez Prezydenta Marcina Zawiłę jeszcze bardziej umocnił w przekonaniu, że życie polega na życiu w każdej godzinie i każdym dniu.

SENIORZE dołącz do nas i w dniach 28.09.2016 r. – 30.09.2016 r.
od godz.13:00 bądź na Placu Ratuszowym, gdzie będą prezentowane zespoły amatorskie Seniorów lub w Jeleniogórskim Centrum Kultury, gdzie będą odbywały się przesłuchania w ramach V Dolnośląskiego Przeglądu Amatorskiej Twórczości Seniorów.

ZAPRASZAMY !!!

Tekst: Zofia Opacka
Zdjęcia: Franciszek Michalik

Zapraszamy do wspierania naszej działalności. Darowizny przyjmujemy na konto:
Bank Spółdzielczy w Kamiennej Górze
Nr 72 8395 0001 5000 0946 2000 0001

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów
Oddział Rejonowy w Jeleniej Górze
58-500 Jelenia Góra, ul. Prusa 8