Bal Karnawałowy - 2017

2017-02-18 12:00

„Niech żyje bal…”
Bal jest zwierciadłem naszych marzeń, które wpisujemy w powtarzalną rzeczywistość. Co roku w czasie karnawału chcemy tańczyć i śpiewać, cieszyć się osobistym pięknem oraz lubianą muzyką. Wtedy stajemy się częścią tradycji, którą przekazujemy następnym pokoleniom.

W tym roku po raz czwarty w „Euforii” grupa Seniorów, przy pięknie zastawionych stołach, mogła zgodnie z magnacko-szlacheckim obyczajem „popuścić pasa” i wsłuchiwać się w brzęk naczyń, z których obowiązkowo należało spełnić toast na urodzaj, na zdrowie, na szczęście, na ten Nowy Rok.

Bal, w pięknym stylu, otworzyła Tereska z Józiem. Para królewska, Grażyna i Zdzisław, wirtuozowsko zaprezentowała się na parkiecie. W tańcu kotylionowym wirowano w parach, czwórkach, szóstkach, a także solo. Konkurs tańca zachęcił aż pięć par do pokazania swoich umiejętności. Musieli zatańczyć tango, walca i bugi-bugi. Obserwatorzy ich zmagania oceniali brawami. Zwyciężyła Halina i Henryk.

Nadchodzi „tłusty czwartek”, kilka dni zapustów i czas posypania głowy popiołem. Mam jednak nadzieję, że te wspólne chwile zabawy będą ciepłymi wspomnieniami w jeszcze dość długie wieczory kończącej się zimy.


Tekst i zdjęcia: Zofia Opacka

Koncert Noworoczny - 2017 r.

2017-01-05 10:05

Witamy 2017 rok !!!

O Nowym Roku nie myślimy, że będziemy starsi ale, że będzie lepszy niż miniony. Idźmy więc za marzeniami i zobaczmy dokąd nas zaprowadzą! Natomiast dźwięki melodii w wykonaniu wspaniałych muzyków i solistów niech zagoszczą w sercach i będą inspiracją do działań i czerpania radości z małych rzeczy.

Koncert Noworoczny JCK, 5 stycznia 2017 r.

 

Tekst: Zofia Opacka
Zdjęcia: Franciszek Michalik

Wieczerza Wigilijna - 2016

2016-12-22 12:00

Świętujemy!!!
Ogromną siłą Świąt Bożego Narodzenia jest ich powtarzalność, dzięki czemu mamy szansę na zaprzeczenie złym wydarzeniom i możliwość zaczęcia wszystkiego od nowa.
Co roku łamiąc się opłatkiem, składamy sobie wiele dobrych życzeń.
I tym razem przy świątecznych stołach, w blasku świec, przy dźwięku kolęd Seniorzy przekazywali sobie wiele pięknych słów, bo Wigilia to święto nadziei, święto każdego z nas. W ten wieczór wyszliśmy z wieczerzy z poczuciem, że coś dobrego się spełniło.

22 grudnia 2016 r. Hotel „Mercure” .

Tekst: Zofia Opacka
Zdjęcia: Zofia Opacka

Spotkanie Seniorów - "Tradycja Świąt"

2016-12-08 12:00

Tradycja Świąt Bożego Narodzenia

   Kiedy oczekujemy świąt i przygotowujemy się do ich jak najlepszego i bardzo uroczystego przeżycia, najczęściej wracamy do przeszłości, często do krainy dzieciństwa, aby przypomnieć sobie rodzinny dom i jego tradycje. Odtwarzając przeszłość i przekazując ją następnym pokoleniom stajemy się ogniwem tradycji, która wzmacnia nasze korzenie, bo bez nich „wiatr nami miota”.
   Wychowałam się w rodzinie i społeczności, której rytm życia dyktowały święta kościelne i prace polowe, czyli nierozerwalnie byliśmy związani z przemijaniem pór roku. Wpatrzeni w niebo mocno stąpaliśmy po ziemi.
   Spotkanie Seniorów w atmosferze świąt z perspektywy lat minionych był pomysłem trafionym. W jego realizacji pomogły mi panie z Koła PZERiI ze Staniszowa: Krystyna Krawczyk, Grażyna Barańska, Irena Sobczyk, Maria Jurczyk, Celina Kowalska z Przewodniczącą Danutą Misztak. Prezentowały przepiękne ozdoby choinkowe własnego pomysłu i własnego wykonania.
   Natomiast Adam Wolak jak zwykle grał, śpiewał i nadawał ton wspólnemu kolędowaniu.
   Moje wspomnienia zaowocowały nutką nostalgii za czasem minionym. Pani Janina, jedna z Seniorek, przywołała z pamięci i wyrecytowała wiersz o narodzinach Bożej Dzieciny.
  Przy słodkim poczęstunku snuła się nić wspomnień…

 

8 grudnia 2016 r. „Restauracja Teatralna”.

Tekst : Zofia Opacka Zdjęcia: Zofia Opacka i Franciszek Michalik

Jesienny Bal Seniora - 2016

2016-10-08 11:47

Jesienny Bal Seniora 2016

Nie siedź w domu, nie narzekaj, że przez palce Ci przecieka czas, co pędzi cwałem.
Chroń się przed zawałem.

Ćwiczeń dobra pora, JESIENNY BAL SENIORA.


Jak zwykle, niezmiennie, tradycyjnie w Hotelu „MERCURE” bawili się tryskając humorem Seniorzy, którzy żyją nie patrząc na wiek.


Tekst i zdjęcia: Zofia Opacka

MUZYKA – TANIEC – ŚPIEW 2016

2016-10-01 11:33

MUZYKA – TANIEC – ŚPIEW      2016

To atrybuty imprezy zorganizowanej przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
„SENIORALIA” po raz piąty zagościły w Jeleniej Górze promując aktywnych Seniorów i satysfakcjonując tych, którzy lubią być odbiorcami dobrej zabawy.

Na koniu w barwnym korowodzie jechał Stanisław Dziedzic, który jako zasłużony Senior i pomysłodawca tej imprezy przejął KLUCZ do MIASTA od Prezydenta Marcina Zawiły.
W bryczce jechali Seniorzy działający na rzecz tegoż środowiska:

 • Skarbnik Koła PZERiI w Kowarach Mirosława Mazurak,
 • Przewodniczący Koła PZERiI w Świerzawie Wiesław Wójcik,
 • członek Zarządu PZERiI w Jeleniej Górze Barbara Kozłowska,
 • Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Danuta Roszykiewicz,
 • ppłk Antoni Bracławski przedstawiciel JSŻR „RADAR”,
 • mjr Kazimierz Kopaniarz Prezes Zarządu Okręgowego  ZŻWP.

Na czele grupy rowerzystów jechał płk Marek Gołębiowski Prezes JSŻR ”RADAR”.

Korowód prowadził jako dobry duch i opiekun wszystkich uczestników Grzegorz Koczubaj.

Komisja w składzie: Krystyna Apoczkin, Pola Janoszczyk i Krystyna Dubiel za najbarwniej prezentujące się grupy uznała:

 • zespół „Echo” z Bolkowa,
 • zespół „Akord” ze Świebodzic
 • oraz Koło nr 6 ze Świeradowa Zdroju”.

W Jeleniogórskim Centrum Kultury pod okiem muzyków Filharmonii Dolnośląskiej
z przewodniczącym jury Tomaszem Suchowierzem odbywał się
V Dolnośląski Przegląd Amatorskiej Twórczości Seniorów.
Jednocześnie na Placu Ratuszowym przez Zofię Opacką Wiceprzewodniczącą ZERiI prezentowane były po raz trzeci zespoły, które chciały zaistnieć wśród szerszej społeczności naszego miasta.
A więc kogo nogi zabolały od tańca i komu za bardzo dokuczyło słońce sprzyjające wszystkim poczynaniom, mógł wygodnie siedząc podziwiać to samo piękno w JCK.
Gościnnie na Placu Ratuszowym swoje umiejętności zaprezentowali miłośnicy walk wschodu będący członkami Karkonoskiego Stowarzyszenia AIKIDO. DZIĘKUJEMY!
Zgłoszenia zespołów w trakcie przygotowań przyjmował, a następnie kolejność ich występów opracował Jerzy Mandryk Sekretarz ZERiI.

„SENIORALIA” 2016 zakończyły się galą w Filharmonii Dolnośląskiej, gdzie w obecności zaproszonych gości i sali wypełnionej Seniorami zaprezentowano zwycięzców .
Trzy prestiżowe nagrody trafiły do zespołów:

 • „SMOLNICZANIE” ze Smolnika,
 • „GORZANIE” z Piławy Górnej,
 • „CORD” z Piławy Dolnej.

Wyróżnienie:

 • „RUDAWIANIE” z Janowic Wielkich,
 • „SPOKO, SPOKO” z Przedzwojowa,
 • „PERFECTUM” z Jeleniej Góry.

Nagrody ufundowali:

 • Poseł Ziemi Jeleniogórskiej Zofia Czernow,
 • Prezydent Miasta Jeleniej Góry Marcin Zawiła,
 • Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Jeleniej Górze.

Koncert „Melodie polskie” przygotowany przez Dominikę Łukasiewicz
w wykonaniu zawodowych muzyków dopełnił zabawę i radość wszechobecną
podczas V „SENIORALIÓW”.

Tekst: Zofia Opacka
Zdjęcia: Franciszek Michalik

"Senioralia 2016"

2016-09-28 08:26

"Senioralia 2016"

My Seniorzy lubimy powtarzalność, bo i łatwiej zapamiętać i łatwiej się odnaleźć. Ale dzięki powtarzalności rodzi się TRADYCJA.
Tradycyjnie więc po raz V, 28 września w mieście zagościł barwny korowód, który formował się przy Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego i ulicą 1-go Maja dotarł do Placu Ratuszowego, gdzie skocznie przygrywała „Kapela Smolniczanie”.
Nie zabrakło koni, bryczki, muzyki, śpiewu, a przede wszystkim dobrych humorów. Uśmiechnięte buzie ożywiły miasto, najczęściej w przedpołudniowych godzinach uśpione.
Ci którzy nie mieli odwagi przyłączyć się do nas, stali na chodnikach i bacznie obserwując przyjaźnie machali. Urzędnicy miejscy spoglądali przez okna ratusza i kiwali głowami.
Ile werwy drzemie w tych Seniorach, ile talentów się obudziło i ile pomysłów zostało zrealizowanych !!! – wszystkich dopadła taka refleksja.
Klucz do bram miasta przekazany przez Prezydenta Marcina Zawiłę jeszcze bardziej umocnił w przekonaniu, że życie polega na życiu w każdej godzinie i każdym dniu.

SENIORZE dołącz do nas i w dniach 28.09.2016 r. – 30.09.2016 r.
od godz.13:00 bądź na Placu Ratuszowym, gdzie będą prezentowane zespoły amatorskie Seniorów lub w Jeleniogórskim Centrum Kultury, gdzie będą odbywały się przesłuchania w ramach V Dolnośląskiego Przeglądu Amatorskiej Twórczości Seniorów.

ZAPRASZAMY !!!

Tekst: Zofia Opacka
Zdjęcia: Franciszek Michalik

"Piknik - sport i kultura" - 2016

2016-06-24 12:00

Piknik – sport i kultura

24 czerwca - dzień po kupalnocce, podczas której w dawnych czasach płonęły ognie i płonęły serca. Uczestnicy harców prosili wówczas bogów dla pól i lasów o obfite plony, a dla siebie – o szczęśliwą miłość. Ta noc, pod wysokim czerwcowym niebem, wciągała w swoją magię i była najweselszą nocą w roku.
Dzień Świętego Jana jest obecnie „Dniem przytulania”, a Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów wybrał go sobie na dzień integracji i dobrej zabawy.
Nie zabrakło jednak znamion tradycji. Grupa najbardziej aktywnych Seniorów dotarła do Kaplicy św. Anny, aby zaczerpnąć łyk wody ze Źródełka Miłości i zaznajomić się z historią i legendami tego magicznego miejsca. Natomiast w DW „Lubuszanin” czekał obfity poczęstunek i grający do śpiewu i tańca zespół „Karkonosze” z Gruszkowa.
Przedstawicielki policji omówiły w pogadance kilka zasad z cyklu „Bezpieczny Senior” i zaprosiły do udziału w kursie z podstaw samoobrony.
Nie zabrakło też zmagań w grach sportowych, a zwycięzcy otrzymali nagrody.
Wróciliśmy do Jeleniej Góry w godzinach popołudniowych, ale śmiech i śpiew uczestników niósł się po szczytach Karkonoszy i budził drzemiące po grotach echa.

Tekst: Zofia Opacka
Zdjęcia: Henryk Zubacz

Tam też byliśmy!

2016-06-19 12:00

Tam też byliśmy!

VI Festyn Integracyjny pod hasłem „Walka z dyskryminacją osób niepełnosprawnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym” zagościł na Placu Piastowskim i w Parku Zdrojowym 19 czerwca 2016 r.
Inicjatorem i koordynatorem przedsięwzięcia był Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, a wystawcami organizacje działające na rzecz osób będących
w potrzebie. Po porannej ulewie zawitało słońce i ciepłymi promieniami malowało uśmiechy na twarzach przybyłych – tych dużych, małych
i najmniejszych. Wszędobylskie Anioły zagościły nawet na stoiskach uczestników warsztatów terapeutycznych, którzy prezentowali swoje prace. Muszla koncertowa rozbrzmiewała muzyką, śpiewem i wirowała razem
z tańczącymi.
Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów prezentował znany
i lubiany w mieście, i regionie Adam Wolak.
Dorosłych swymi wirtuozowsko wykonanymi piosenkami typu „dawnych wspomnień czar” sprowokował do gromkich braw, a młodych do tańca.
Piękna pokoleniowa integracja na płaszczyźnie od Juniora do Seniora zrobiła „milowy krok” w kierunku „Jelenia Góra bez barier”.

Tekst: Zofia Opacka
Zdjęcia: Zofia Opacka

 

Koncert Wiosenny - 2016

2016-05-13 12:00

Koncert Wiosenny - 2016

Wiosna to czas budzącej się do życia przyrody, świeżej zieleni i śpiewu ptaków.
Ten właśnie czas wybrała Międzynarodowa Organizacja Pracy na obchody Międzynarodowego Dnia Inwalidy.
Wydarzeniem inicjującym ustanowienie tego święta była katastrofa górnicza 8 sierpnia 1956 r. w Kopalni Bois du Cazier w Marcinelle w Belgii, w wyniku której śmierć poniosło 262 górników z 12 krajów, a wielu doznało obrażeń pozostając inwalidą.
W Polsce obchody organizowane są od 1959 r.
Jest to najstarsze święto poświęcone osobom dotkniętym niepełnosprawnością w wyniku wypadku.
Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów z tej okazji zorganizował koncert w Jeleniogórskim Centrum Kultury. Salę widowiskową zapełnili Seniorzy – członkowie Związku i przedstawiciele innych organizacji pozarządowych.
Gorące rytmy słonecznej Hiszpanii, zaprezentowane przez muzyków Filharmonii Dolnośląskiej, solistów i tancerki flamenco rozgrzały serca, co zaowocowało wspólnym śpiewem i nie kończącymi się brawami. Bisy były też.

Tekst Zofia Opacka

Zapraszamy do wspierania naszej działalności. Darowizny przyjmujemy na konto:
Bank Spółdzielczy w Kamiennej Górze
Nr 72 8395 0001 5000 0946 2000 0001

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów
Oddział Rejonowy w Jeleniej Górze
58-500 Jelenia Góra, ul. Prusa 8