"Piknik - sport i kultura" - 2016

2016-06-24 12:00

Piknik – sport i kultura

24 czerwca - dzień po kupalnocce, podczas której w dawnych czasach płonęły ognie i płonęły serca. Uczestnicy harców prosili wówczas bogów dla pól i lasów o obfite plony, a dla siebie – o szczęśliwą miłość. Ta noc, pod wysokim czerwcowym niebem, wciągała w swoją magię i była najweselszą nocą w roku.
Dzień Świętego Jana jest obecnie „Dniem przytulania”, a Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów wybrał go sobie na dzień integracji i dobrej zabawy.
Nie zabrakło jednak znamion tradycji. Grupa najbardziej aktywnych Seniorów dotarła do Kaplicy św. Anny, aby zaczerpnąć łyk wody ze Źródełka Miłości i zaznajomić się z historią i legendami tego magicznego miejsca. Natomiast w DW „Lubuszanin” czekał obfity poczęstunek i grający do śpiewu i tańca zespół „Karkonosze” z Gruszkowa.
Przedstawicielki policji omówiły w pogadance kilka zasad z cyklu „Bezpieczny Senior” i zaprosiły do udziału w kursie z podstaw samoobrony.
Nie zabrakło też zmagań w grach sportowych, a zwycięzcy otrzymali nagrody.
Wróciliśmy do Jeleniej Góry w godzinach popołudniowych, ale śmiech i śpiew uczestników niósł się po szczytach Karkonoszy i budził drzemiące po grotach echa.

Tekst: Zofia Opacka
Zdjęcia: Henryk Zubacz

Tam też byliśmy!

2016-06-19 12:00

Tam też byliśmy!

VI Festyn Integracyjny pod hasłem „Walka z dyskryminacją osób niepełnosprawnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym” zagościł na Placu Piastowskim i w Parku Zdrojowym 19 czerwca 2016 r.
Inicjatorem i koordynatorem przedsięwzięcia był Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, a wystawcami organizacje działające na rzecz osób będących
w potrzebie. Po porannej ulewie zawitało słońce i ciepłymi promieniami malowało uśmiechy na twarzach przybyłych – tych dużych, małych
i najmniejszych. Wszędobylskie Anioły zagościły nawet na stoiskach uczestników warsztatów terapeutycznych, którzy prezentowali swoje prace. Muszla koncertowa rozbrzmiewała muzyką, śpiewem i wirowała razem
z tańczącymi.
Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów prezentował znany
i lubiany w mieście, i regionie Adam Wolak.
Dorosłych swymi wirtuozowsko wykonanymi piosenkami typu „dawnych wspomnień czar” sprowokował do gromkich braw, a młodych do tańca.
Piękna pokoleniowa integracja na płaszczyźnie od Juniora do Seniora zrobiła „milowy krok” w kierunku „Jelenia Góra bez barier”.

Tekst: Zofia Opacka
Zdjęcia: Zofia Opacka

 

Koncert Wiosenny - 2016

2016-05-13 12:00

Koncert Wiosenny - 2016

Wiosna to czas budzącej się do życia przyrody, świeżej zieleni i śpiewu ptaków.
Ten właśnie czas wybrała Międzynarodowa Organizacja Pracy na obchody Międzynarodowego Dnia Inwalidy.
Wydarzeniem inicjującym ustanowienie tego święta była katastrofa górnicza 8 sierpnia 1956 r. w Kopalni Bois du Cazier w Marcinelle w Belgii, w wyniku której śmierć poniosło 262 górników z 12 krajów, a wielu doznało obrażeń pozostając inwalidą.
W Polsce obchody organizowane są od 1959 r.
Jest to najstarsze święto poświęcone osobom dotkniętym niepełnosprawnością w wyniku wypadku.
Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów z tej okazji zorganizował koncert w Jeleniogórskim Centrum Kultury. Salę widowiskową zapełnili Seniorzy – członkowie Związku i przedstawiciele innych organizacji pozarządowych.
Gorące rytmy słonecznej Hiszpanii, zaprezentowane przez muzyków Filharmonii Dolnośląskiej, solistów i tancerki flamenco rozgrzały serca, co zaowocowało wspólnym śpiewem i nie kończącymi się brawami. Bisy były też.

Tekst Zofia Opacka

Nasze ŚWIĘTOWANIE

2015-12-20

„Gdy gwiazda zamarła w bezruchu aniołowie, królowie i pastuszkowie, lud prosty i Stwórca – cały Wszechświat – zmieścił się pod dachem betlejemskiej szopki.”

20 grudnia 2015 r. Seniorzy, członkowie Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, spotkali się w Hotelu „Mercure”, aby w pięknej scenerii i podniosłym nastroju rozpocząć ten najcudowniejszy czas roku, czas Bożego Narodzenia.

JESIENNY BAL SENIORA!

2015-10-13 12:00

„Senioralia” czas zakończyć. I jak co roku grupa najaktywniejszych Seniorów spotkała się w hotelu „Mercure”, by dać upust energii tańcząc i śpiewając.
Mimo szeleszczących liści wiosenna radość gościła w sercach obecnych.
Pięknie nakryte stoły i miła obsługa potęgowały nastrój życzliwości i szczerej sympatii. Grono Seniorów obecnością swoją zaszczyciła Poseł Zofia Czernow i Prezydent Miasta Marcin Zawiła. Byli mile zaskoczeni nieustającą werwą, którą rozbudziły imprezy odbywające się w ramach tegorocznych „Senioraliów”.
Jednak, jak na dostojnych gości przystało, nie świt przerwał zabawę, ale zdrowy rozsądek. Północ to dobry czas, aby rozejść się do domów.
Karbów obyczajności przestrzegamy, bo jak tradycja niesie
„człowiek powinien być dbały o to, by pokazać się pięknie”.

 

Tekst: Zofia Opacka
Zdjęcia: Jerzy Mandryk

GALA W FILHARMONII DOLNOŚLĄSKIEJ!

2015-10-08 12:00


Uroczystość zakończenia „Senioraliów” miała miejsce w sali koncertowej wypełnionej po brzegi Seniorami. Powitał zebranych Stanisław Dziedzic.
Życzenia zdrowia, pogody ducha, radości na co dzień i nieustającej aktywności przekazała      Poseł Zofia Czernow, Poseł Marzena Machałek i Przewodniczący Rady Powiatu Jerzy Pokój.
Z   okazji   70   rocznicy   stacjonowania   wojska  na  Dolnym  Śląsku  Brązowym  Krzyżem              70 WOP odznaczono czterech seniorów, których dokonania przedstawił płk Marek Gołębiowski. Decyzję  odczytał  płk  Edward  Basałygo, a  dekoracji  dokonał  mjr Kazimierz Kopaniarz  w asyście Stanisława Dziedzica.
Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów został uhonorowany statuetką pamiątkową.
Następnie odczytany protokoł jury przybliżył obecnym zwycięzców
IV  Wojewódzkiego   Przeglądu   Zespołowej   Twórczości   Amatorskiej    Seniorów, którzy zaprezentowali się w swoich najlepszych utworach.
Fundatorami   trzech   głównych   nagród (po 1.000 zł każda)  byli:   Poseł   Zofia  Czernow,   Prezydent   Miasta Marcin Zawiła i Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
Dla wyróżnionego zespołu koszyk słodyczy przekazała Poseł Marzena Machałek i kapelusze wraz z zaproszeniami do Westernowego Miasteczka Przewodniczący Jerzy Pokój.
Po przerwie soliści i muzycy Filharmonii Dolnośląskiej przenieśli nas  w klimaty słonecznej Italii. Muzyka, taniec, śpiew i brawa, brawa, brawa były wszechobecne.

Seniorze! spotykamy się za rok i nie zapominaj:
„Los dał Ci talent, odszukaj go i podaruj światu.”

 

Tekst: Zofia Opacka
Zdjęcia: Marek Świerk

SENIORALIA 2015 W TOKU!!!

2015-10-06 12:00

Jak to zwykle bywa jedni się bawią, drudzy pracują w pocie czoła przezwyciężając artystyczną tremę.
W Jeleniogórskim Centrum Kultury w piątek i sobotę odbywały się przesłuchania w ramach IV Dolnośląskiego Przeglądu Amatorskich Zespołów Ludowych Seniorów.
Konkurencja duża, poziom wysoki i wyrównany.
Jury, składające się z zawodowych muzyków, po burzliwych obradach musiało podjąć niełatwą decyzję.
Trzy główne nagrody otrzymały zespoły:

  • „KARKONOSZE” z Gruszkowa,
  • „MIŁEK” z Wojcieszowa,
  • „PORĘBIOK” z Oławy.

Wyróżniono zespół:
”AKORD” ze Świebodzic i „BOLKOWIAN” z Bolkowa.

Natomiast na Placu Ratuszowym w piątek prezentowały się zespoły:
„Spoko Spoko”, „Bolkowianie”, „Akord”, „Kwisowianie”
i „Pogodne Słowiki”.
Towarzyszył im śpiew, taniec i gromkie brawa Jeleniogórzan.
W sobotę Seniorów i Juniorów bawił specjalny gość tegorocznej edycji „Senioraliów” CATAWBA COUNTRY SHOW i Indiańska Formacja Taneczna Pop Wow.
Grupa ta prezentowała tradycje dymne i tańce indiańskie włączając obecnych do zabawy, jednocześnie przybliżała wiedzę o kulturze Indian i symbolice strojów.
Wszechobecna radość i pogodny nastrój spotęgowany pięknie świecącym słońcem potwierdzał, że nie ważne ile chwil trwa życie, ale ważne ile życia zawierają te chwile!

Tekst: Zofia Opacka
Zdjęcia: Marek Świerk

SENIORALIA 2015r.

2015-10-01 12:00

To już IV edycja.

Wielobarwny korowód, w rytmie melodii granych przez Orkiestrę Dętą Filharmonii Dolnośląskiej, tradycyjnie wyruszył spod Kościoła Garnizonowego w kierunku Placu Ratuszowego. Stukot kopyt końskich na jeleniogórskim bruku obwieszczał rozpoczęcie czasu radości i zabawy dla Seniorów.
Wyborowymi jeźdźcami byli: pomysłodawca i organizator „Senioraliów” – Stanisław Dziedzic i ekipa ze stadniny pani Luizy z Mysłakowic. W karecie zajęli miejsca: zasłużone w działalności na rzecz środowiska Seniorów członkinie Zarządu Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Krystyna Duda i Zofia Antoszewska, Przewodnicząca Koła nr 9 Związku Emerytów w Piechowicach Krystyna Kowalik, Prezes Zarządu Rejonowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego mjr Kazimierz Kopaniarz i Prezes Zarządu Miejskiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego płk Edward Basałygo.
Nowością w tej kolorowej gromadzie była grupa rowerzystów rekrutujących się z żołnierzy – członków Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz grupa aktywnych Seniorów z Panią Poseł Czernow, kandydatką na Posła przyszłej kadencji.
Od Prezydenta Miasta Marcina Zawiły Seniorzy przejęli klucze i rozpoczęły się wspólne śpiewy intonowane przez zespół „Izerskie Bogdanki”.
Następnie wręczone zostały nagrody za najbardziej barwny i ciekawy strój, które otrzymały: Koło Związku Emerytów ze Szklarskiej Poręby, Koło Związku Emerytów ze Staniszowa oraz zespół Podgórzanie.
W Jeleniogórskim Centrum Kultury o godz. 13.00 rozpoczęły się przesłuchania zespołów w ramach IV Dolnośląskiego Przeglądu Zespołowej Twórczości Amatorskiej Seniorów, a na Placu Ratuszowym – prezentacja zespołów chcących pokazać się szerszej publiczności, między innymi: zespół "Bolczowianie", zespół "Podgórzanie", Adam Wolak i  zespół śpiewaczy męski "Miłek".

02.10.2015r. (piątek) zapraszamy do JCK o godz.13.00 na drugi dzień  Przeglądu Zespołów Artystycznych oraz na Plac Ratuszowy, gdzie będą prezentowane zespoły ludowe.

03.10.2015r. (sobota) godz. 11.00-13.00 na Placu Ratuszowym spotkanie w klimacie "Dzikiego Zachodu" przygotowane przez zespół "Catabwa", który zaprezentuje barwne indiańskie stroje, muzykę, tańce, tipi i wiele innych atrakcji.

Życzymy miłej zabawy.

 

 

Tekst: Zofia Opacka
Zdjęcia: Marek Świerk

GRATULUJEMY!

2015-05-19 12:00

10 maja 2015 r. w Uniejowicach koło Złotoryi w Muzeum Wojska Polskiego i Armii Radzieckiej odbyły się obchody 70 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej.
Uroczystość swoją obecnością zaszczycił przedstawiciel Zarządu Województwa Dolnośląskiego Tadeusz Samborski i Konsul Federacji Rosyjskiej we Wrocławiu Andriej Jakowlew. Kombatantom i weteranom wręczono medale przyznane przez Federację Rosyjską "70 lat Zwycięstwa w Wojnie Ojczyźnianej" i Krzyże Zasługi LWP
Krzyżem Zasługi LWP  odznaczeni zostali: Stanisław Dziedzic, płk Marek Gołębiowski i płk Marek Tołkacz - członkowie naszego Związku.

 

Tekst: Zofia Opacka
Zdjęcia: Janusz Śliwiński

Bal Wiosenny 2015!!!

2015-05-07 12:00

Salę balową w hotelu „Mercure” 25 kwietnia 2015r. zapełnili Seniorzy – członkowie Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
Na początku imprezy przyrzekli stojąc, że będą się dostojnie zachowywać, dobrze bawić
i nie deptać partnerkom po butach.
Dzień ten był też okazją do złożenia życzeń obecnym na balu solenizantom:
Markom i Jerzym. Zaśpiewano im „Sto lat”.
Trio muzyków zaprezentowało szeroki wachlarz przebojów – do wspomnień i do tańca. Obecnych 100 osób utrwalało młodą tradycję i stare przyzwyczajenia.
Młoda tradycja - gdyż „Bal Wiosenny” od niedawna zagościł na stałe w kalendarzu imprez Związku Emerytów.
Stare przyzwyczajenia - gdyż ci, którzy lubili tańczyć, dobrze się bawić, mile spędzać czas w gronie przyjaciół, robią to nadal.
Bo cóż piękniejszego niż marzyć  o „nowej wiośnie” w „jesieni życia”?!

Tekst: Zofia Opacka

Zdjęcia: Jerzy Mandryk

Zapraszamy do wspierania naszej działalności. Darowizny przyjmujemy na konto:
Bank Spółdzielczy w Kamiennej Górze
Nr 72 8395 0001 5000 0946 2000 0001

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów
Oddział Rejonowy w Jeleniej Górze
58-500 Jelenia Góra, ul. Prusa 8