Nasze ŚWIĘTOWANIE

2015-12-20

„Gdy gwiazda zamarła w bezruchu aniołowie, królowie i pastuszkowie, lud prosty i Stwórca – cały Wszechświat – zmieścił się pod dachem betlejemskiej szopki.”

20 grudnia 2015 r. Seniorzy, członkowie Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, spotkali się w Hotelu „Mercure”, aby w pięknej scenerii i podniosłym nastroju rozpocząć ten najcudowniejszy czas roku, czas Bożego Narodzenia.

JESIENNY BAL SENIORA!

2015-10-13 12:00

„Senioralia” czas zakończyć. I jak co roku grupa najaktywniejszych Seniorów spotkała się w hotelu „Mercure”, by dać upust energii tańcząc i śpiewając.
Mimo szeleszczących liści wiosenna radość gościła w sercach obecnych.
Pięknie nakryte stoły i miła obsługa potęgowały nastrój życzliwości i szczerej sympatii. Grono Seniorów obecnością swoją zaszczyciła Poseł Zofia Czernow i Prezydent Miasta Marcin Zawiła. Byli mile zaskoczeni nieustającą werwą, którą rozbudziły imprezy odbywające się w ramach tegorocznych „Senioraliów”.
Jednak, jak na dostojnych gości przystało, nie świt przerwał zabawę, ale zdrowy rozsądek. Północ to dobry czas, aby rozejść się do domów.
Karbów obyczajności przestrzegamy, bo jak tradycja niesie
„człowiek powinien być dbały o to, by pokazać się pięknie”.

 

Tekst: Zofia Opacka
Zdjęcia: Jerzy Mandryk

GALA W FILHARMONII DOLNOŚLĄSKIEJ!

2015-10-08 12:00


Uroczystość zakończenia „Senioraliów” miała miejsce w sali koncertowej wypełnionej po brzegi Seniorami. Powitał zebranych Stanisław Dziedzic.
Życzenia zdrowia, pogody ducha, radości na co dzień i nieustającej aktywności przekazała      Poseł Zofia Czernow, Poseł Marzena Machałek i Przewodniczący Rady Powiatu Jerzy Pokój.
Z   okazji   70   rocznicy   stacjonowania   wojska  na  Dolnym  Śląsku  Brązowym  Krzyżem              70 WOP odznaczono czterech seniorów, których dokonania przedstawił płk Marek Gołębiowski. Decyzję  odczytał  płk  Edward  Basałygo, a  dekoracji  dokonał  mjr Kazimierz Kopaniarz  w asyście Stanisława Dziedzica.
Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów został uhonorowany statuetką pamiątkową.
Następnie odczytany protokoł jury przybliżył obecnym zwycięzców
IV  Wojewódzkiego   Przeglądu   Zespołowej   Twórczości   Amatorskiej    Seniorów, którzy zaprezentowali się w swoich najlepszych utworach.
Fundatorami   trzech   głównych   nagród (po 1.000 zł każda)  byli:   Poseł   Zofia  Czernow,   Prezydent   Miasta Marcin Zawiła i Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
Dla wyróżnionego zespołu koszyk słodyczy przekazała Poseł Marzena Machałek i kapelusze wraz z zaproszeniami do Westernowego Miasteczka Przewodniczący Jerzy Pokój.
Po przerwie soliści i muzycy Filharmonii Dolnośląskiej przenieśli nas  w klimaty słonecznej Italii. Muzyka, taniec, śpiew i brawa, brawa, brawa były wszechobecne.

Seniorze! spotykamy się za rok i nie zapominaj:
„Los dał Ci talent, odszukaj go i podaruj światu.”

 

Tekst: Zofia Opacka
Zdjęcia: Marek Świerk

SENIORALIA 2015 W TOKU!!!

2015-10-06 12:00

Jak to zwykle bywa jedni się bawią, drudzy pracują w pocie czoła przezwyciężając artystyczną tremę.
W Jeleniogórskim Centrum Kultury w piątek i sobotę odbywały się przesłuchania w ramach IV Dolnośląskiego Przeglądu Amatorskich Zespołów Ludowych Seniorów.
Konkurencja duża, poziom wysoki i wyrównany.
Jury, składające się z zawodowych muzyków, po burzliwych obradach musiało podjąć niełatwą decyzję.
Trzy główne nagrody otrzymały zespoły:

  • „KARKONOSZE” z Gruszkowa,
  • „MIŁEK” z Wojcieszowa,
  • „PORĘBIOK” z Oławy.

Wyróżniono zespół:
”AKORD” ze Świebodzic i „BOLKOWIAN” z Bolkowa.

Natomiast na Placu Ratuszowym w piątek prezentowały się zespoły:
„Spoko Spoko”, „Bolkowianie”, „Akord”, „Kwisowianie”
i „Pogodne Słowiki”.
Towarzyszył im śpiew, taniec i gromkie brawa Jeleniogórzan.
W sobotę Seniorów i Juniorów bawił specjalny gość tegorocznej edycji „Senioraliów” CATAWBA COUNTRY SHOW i Indiańska Formacja Taneczna Pop Wow.
Grupa ta prezentowała tradycje dymne i tańce indiańskie włączając obecnych do zabawy, jednocześnie przybliżała wiedzę o kulturze Indian i symbolice strojów.
Wszechobecna radość i pogodny nastrój spotęgowany pięknie świecącym słońcem potwierdzał, że nie ważne ile chwil trwa życie, ale ważne ile życia zawierają te chwile!

Tekst: Zofia Opacka
Zdjęcia: Marek Świerk

SENIORALIA 2015r.

2015-10-01 12:00

To już IV edycja.

Wielobarwny korowód, w rytmie melodii granych przez Orkiestrę Dętą Filharmonii Dolnośląskiej, tradycyjnie wyruszył spod Kościoła Garnizonowego w kierunku Placu Ratuszowego. Stukot kopyt końskich na jeleniogórskim bruku obwieszczał rozpoczęcie czasu radości i zabawy dla Seniorów.
Wyborowymi jeźdźcami byli: pomysłodawca i organizator „Senioraliów” – Stanisław Dziedzic i ekipa ze stadniny pani Luizy z Mysłakowic. W karecie zajęli miejsca: zasłużone w działalności na rzecz środowiska Seniorów członkinie Zarządu Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Krystyna Duda i Zofia Antoszewska, Przewodnicząca Koła nr 9 Związku Emerytów w Piechowicach Krystyna Kowalik, Prezes Zarządu Rejonowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego mjr Kazimierz Kopaniarz i Prezes Zarządu Miejskiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego płk Edward Basałygo.
Nowością w tej kolorowej gromadzie była grupa rowerzystów rekrutujących się z żołnierzy – członków Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz grupa aktywnych Seniorów z Panią Poseł Czernow, kandydatką na Posła przyszłej kadencji.
Od Prezydenta Miasta Marcina Zawiły Seniorzy przejęli klucze i rozpoczęły się wspólne śpiewy intonowane przez zespół „Izerskie Bogdanki”.
Następnie wręczone zostały nagrody za najbardziej barwny i ciekawy strój, które otrzymały: Koło Związku Emerytów ze Szklarskiej Poręby, Koło Związku Emerytów ze Staniszowa oraz zespół Podgórzanie.
W Jeleniogórskim Centrum Kultury o godz. 13.00 rozpoczęły się przesłuchania zespołów w ramach IV Dolnośląskiego Przeglądu Zespołowej Twórczości Amatorskiej Seniorów, a na Placu Ratuszowym – prezentacja zespołów chcących pokazać się szerszej publiczności, między innymi: zespół "Bolczowianie", zespół "Podgórzanie", Adam Wolak i  zespół śpiewaczy męski "Miłek".

02.10.2015r. (piątek) zapraszamy do JCK o godz.13.00 na drugi dzień  Przeglądu Zespołów Artystycznych oraz na Plac Ratuszowy, gdzie będą prezentowane zespoły ludowe.

03.10.2015r. (sobota) godz. 11.00-13.00 na Placu Ratuszowym spotkanie w klimacie "Dzikiego Zachodu" przygotowane przez zespół "Catabwa", który zaprezentuje barwne indiańskie stroje, muzykę, tańce, tipi i wiele innych atrakcji.

Życzymy miłej zabawy.

 

 

Tekst: Zofia Opacka
Zdjęcia: Marek Świerk

GRATULUJEMY!

2015-05-19 12:00

10 maja 2015 r. w Uniejowicach koło Złotoryi w Muzeum Wojska Polskiego i Armii Radzieckiej odbyły się obchody 70 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej.
Uroczystość swoją obecnością zaszczycił przedstawiciel Zarządu Województwa Dolnośląskiego Tadeusz Samborski i Konsul Federacji Rosyjskiej we Wrocławiu Andriej Jakowlew. Kombatantom i weteranom wręczono medale przyznane przez Federację Rosyjską "70 lat Zwycięstwa w Wojnie Ojczyźnianej" i Krzyże Zasługi LWP
Krzyżem Zasługi LWP  odznaczeni zostali: Stanisław Dziedzic, płk Marek Gołębiowski i płk Marek Tołkacz - członkowie naszego Związku.

 

Tekst: Zofia Opacka
Zdjęcia: Janusz Śliwiński

Bal Wiosenny 2015!!!

2015-05-07 12:00

Salę balową w hotelu „Mercure” 25 kwietnia 2015r. zapełnili Seniorzy – członkowie Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
Na początku imprezy przyrzekli stojąc, że będą się dostojnie zachowywać, dobrze bawić
i nie deptać partnerkom po butach.
Dzień ten był też okazją do złożenia życzeń obecnym na balu solenizantom:
Markom i Jerzym. Zaśpiewano im „Sto lat”.
Trio muzyków zaprezentowało szeroki wachlarz przebojów – do wspomnień i do tańca. Obecnych 100 osób utrwalało młodą tradycję i stare przyzwyczajenia.
Młoda tradycja - gdyż „Bal Wiosenny” od niedawna zagościł na stałe w kalendarzu imprez Związku Emerytów.
Stare przyzwyczajenia - gdyż ci, którzy lubili tańczyć, dobrze się bawić, mile spędzać czas w gronie przyjaciół, robią to nadal.
Bo cóż piękniejszego niż marzyć  o „nowej wiośnie” w „jesieni życia”?!

Tekst: Zofia Opacka

Zdjęcia: Jerzy Mandryk

Z życzliwością do każdego...

2015-04-15 12:00

Na stałe w kalendarzu imprez Polskiego Związku Emerytów, Rencistów
i Inwalidów zagościły obchody Światowego Dnia Inwalidy.
11 kwietnia 2015r. salę koncertową Filharmonii wypełnili Seniorzy – członkowie Związku oraz grupy osób zrzeszone w innych organizacjach pozarządowych.
Uroczystość swoją obecnością zaszczyciła Poseł Zofia Czernow, Prezydent Miasta
Marcin Zawiła, Przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Wrotniewski oraz Radni Miasta. Przybyłych powitał Stanisław Dziedzic.
Przedstawił w zarysie historię tego święta i życzył obecnym dobrej zabawy.
Życzenia zdrowia, dobrej kondycji oraz wiosennej pogody w sercu złożył wszystkim
Prezydent Marcin Zawiła i poseł Zofia Czernow, która symboliczną wiązankę tulipanów
dla Seniorów przekazała na ręce Barbary Kozłowskiej – byłej skarbnik i członka Zarządu PZERiI.
Następnie ze zgiełku współczesności przenieśliśmy się w „świat w zupełnie starym stylu”.
Ku temu dało okazję radio, które w bieżącym roku obchodzi 90 rocznicę powstania.
Znany sygnał przywołał na usta uśmiech, „Jesienne róże”. „Przeklnę cię”, „To ostania niedziela”, „Brunetki, blondynki …” i inne przeboje przypomniały niejedną przygodę
z dawnych lat, a polka „Lato z radiem” zachęcała nogi do tańca.
Chór z widowni wspomagał solistów. Gromkim oklaskom nie było końca.
Piosenka „Róbmy swoje” zakończyła ten wspaniały czas wspomnień.
Część artystyczną wirtuozowsko przygotowała i poprowadziła Dominika Łukaszewicz.

 

Tekst: Zofia Opacka
Zdjęcia: Jerzy Mandryk

Gratulacje od Stowarzyszenia Radar

2015-01-23 12:50

21 stycznia 2015 r. na uroczystym spotkaniu noworocznym płk. Marek Gołębiowski Prezes  Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników "RADAR"  w imieniu własnym, Zarządu oraz członków Stowarzyszenia złożył

Przewodniczącemu Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Stanisławowi Dziedzicowi,  z okazji przyznania wyróżnienia od Prezydenta Jeleniej Góry dla organizacji pozarządowej 2014 roku,  gratulacje wraz z życzeniami satysfakcji z dalszych owocnych działań na rzecz środowiska seniorów regionu jeleniogórskiego.

Tekst: Zofia Opacka

Zdjęcia: Franciszek Michalik

 

Uroczystość w Teatrze

2015-01-23 12:45

 

Prezydent Miasta Jeleniej Góry Marcin Zawiła 19 stycznia 2015 r. w czasie sprawozdania z działalności za rok 2014 i przedstawienia węzłowych zagadnień na 2015 r. wyróżnił 5 najlepiej prosperujących przedsiębiorstw i 1 organizację pozarządową.

Na ręce Przewodniczącego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Stanisława Dziedzica przekazana została pamiątkowa statuetka z dedykacją i wiosenny bukiet tulipanów.

Tekst: Zofia Opacka

Zdjęcia: Jerzy Mandryk, Karol Sobol

 

 

 

Zapraszamy do wspierania naszej działalności. Darowizny przyjmujemy na konto:
Bank Spółdzielczy w Kamiennej Górze
Nr 72 8395 0001 5000 0946 2000 0001

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów
Oddział Rejonowy w Jeleniej Górze
58-500 Jelenia Góra, ul. Prusa 8