Senioralia 2014 rozpoczęte!

2014-10-01 04:40

Wielobarwny korowód ruszył spod Kościoła Garnizonowego. Orkiestra Dęta Filharmonii Dolnośląskiej prowadziła barwną gromadę Seniorów. Na koniu jechał Przewodniczący PZERiI Stanisław Dziedzic, a w bryczce - Prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła, Barbara Kozłowska i Danuta Roszykiewicz, najdłużej pracujące panie w Związku Emerytów, płk. Marek Gołębiowski Prezes Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników "Radar" i członek naszego Związku oraz mjr Kazimierz Kopaniarz Prezes Zarządu Rejonowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

 

Na rynku Przewodniczący odebrał symboliczny klucz do miasta z rąk Prezydenta. Seniorzy rozbawieni i roześmiani, tańczący w rytm melodii granych przez zespół "Podgórzanie" z Kamienia gm. Mirsk przyrzekli, że będą dobrze się bawić, ale miasta nie zdewastują.

 

Trzy grupy zostały nagrodzone za wyróżniające się stroje: Seniorzy ze Szklarskiej Poręby, Seniorzy z KUTW i zespół "Akord" ze Świebidzic.

 

Na Placu Ratuszowym zaprezentowały się zespoły "Podgórzanie" z Kamienia, "Ale Babki" ze Świdnicy-Witoszowa, "Wrzos" z Lubawki i "Akord" ze Świebodzic. Na zakończenie zaśpiewał Adam Wolak "rzemieślnik z wyboru, artysta z przypadku". Koncert prowadziła Zofia Opacka, członek Zarządu PZERiI.

W JCK o godzinie 13.00 rozpoczął się III Przegląd Artystycznej Twórczości Ludowej.

 

Zapraszamy jutro 2.10.2014 r.

13.00 JCK - drugi dzień Przeglądu

14.00 Plac Ratuszowy - drugi dzień prezentacji zespołów.

 

Tekst: Zofia Opacka

Foto: Monika Chartmańska, Joanna Demkowicz

Już jutro Senioralia - zapraszamy!

2014-09-30 10:20

Już jutro o godz. 11.00 ulicami Jeleniej Góry przejdzie barwny korowód, a klucze od miasta zostaną przekazane Przewodniczącemu PZERiI Stanisławowi Dziedzicowi przez Marcina Zawiłę Prezydenta Jeleniej Góry. Potem rozpocznie się III Przegląd Zespołowej Twórczości Amatorskiej Seniorów.

Zapraszamy wszystkich seniorów na zbiórkę o godz. 10.30 przed Kościołem pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze, skąd wyruszy barwny korowód.

Po ciepłym poczęstunku Seniorzy będą się mogli udać do sali widowiskowej JCK, gdzie odbędzie się pierwszy dzień przesłuchań konkursowych w ramach III Przeglądu Zespołowej Twórczości Amatorskiej Seniorów.

 

Wszystkich Seniorów zapraszamy do wspólnej zabawy!

 

Tekst: Zofia Opacka

Foto: Monika Chartmańska

Senioralia 2014 - już w tym tygodniu!

2014-09-29 12:00

Mamy zaszczyt zaprosić Seniorów z rodzinami w środę 1 października do barwnego korowodu, który przejdzie ulicami Jeleniej Góry. Od tego dnia nasze miasto należeć będzie do nas! Z rąk Prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiły klucze do miasta przejmie w imieniu Seniorów Przewodniczący PZERiI Stanisław Dziedzic.

 

Informujemy, że w dniach 1-3 października 2014 roku odbędzie się III Przegląd Zespołowej Twórczości Amatorskiej Seniorów w Sali Koncertowej JCK. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Na Placu Ratuszowym zaprezentuje się kilka zespołów, które zgłosiły się do Przeglądu.

Program tegorocznych Senioraliów jest przebogaty. Każdy Senior znajdzie coś dla siebie.

Zapraszamy!

 

Tekst: Zofia Opacka

Foto: Monika Chartmańska

Seniorzy na wczasach 23.08.-07.09.2014 roku

2014-09-12 12:00

Pogorzelica, Rewal, Niechorze - słońce, plaża, morze i My - rozbawieni, uśmiechnięci, opaleni, w sile dojrzałego wieku, Seniorzy z Jeleniej Góry.

"Gwiazdy Pogodnej Jesieni". Opiekun turnusu - Zofia Opacka.

 

 

Foto: Monika Chartmańska, Danuta Młynarczyk

Senioralia 2014 - mamy już program

2014-09-02 11:45

Zarząd Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Jeleniej Górze już dziś zaprasza na obchody Światowego Dnia Seniora i III Przegląd Zespołowej Twórczości Amatorskiej Seniorów, w dniach 1-4 października 2014.

 

Przedstawiamy szczegółowy program wydarzeń:

 

1 października 2014 r.

godz. 10.30            Zbiórka przed Kościołem pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (Garnizonowy) w Jeleniej Górze, ul. 1 Maja

                             Koncert zespołów artystycznych na Placu Ratuszowym

godz. 11.00            Korowód ulicami miasta, przejęcie kluczy do miasta od Prezydenta Marcina Zawiły

godz. 11.30-12.30   Ciepły poczęstunek dla uczestników korowodu

godz. 13.00            JCK - Klub Kwadrat - pierwszy dzień przesłuchań w ramach Przeglądu Zespołowej Twórczości Amatorskiej Seniorów (wstęp wolny)

 

 

2 października 2014 r.

godz. 13.00            JCK - Klub Kwadrat - drugi dzień przesłuchań w ramach Przeglądu Zespołowej Twórczości Amatorskiej Seniorów (wstęp wolny)

godz. 13.00            Koncert zespołów artystycznych na Placu Ratuszowym

 

3 października 2014 r.

godz. 13.00            JCK - Klub Kwadrat - drugi dzień przesłuchań w ramach Przeglądu Zespołowej Twórczości Amatorskiej Seniorów (wstęp wolny)

godz. 13.00            Koncert zespołów artystycznych na Placu Ratuszowym

 

4 października 2014 r.

godz. 14.00           Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze - uroczysta akademia z okazji Światowego Dnia Seniora:

                            - prezentacja laureatów III Przeglądu Zespołowej Twórczości Amatorskiej Seniorów

                            - koncert muzyki dla wszystkich (wejściówki do nabycia w siedzibie Zarządu)

 

ZAPRASZAMY!

 

Prezentujemy fotografie z II edycji "Senioraliów" 2013 r.

 

 

Foto: Jerzy Mandryk

 

 

Prezydent Zawiła zaprosił Seniorów

2014-08-14 10:54

Muzykę, śpiew i śmiech niosło echo po korytarzach i piętrach Ratusza. Zatrudnieni pracownicy wychodzili z pomieszczeń biurowych. Tak głośno w tym szacownym Urzędzie dawno nie było. To grupa Seniorów zrzeszonych w  Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z członkami Zarządu i Przewodniczącym Stanisławem Dziedzicem przybyła 8 sierpnia 2014r. na zaproszenie Prezydenta Miasta Jeleniej Góry Marcina Zawiły.

 

W sali konferencyjnej, w przyjaznej atmosferze, przy filiżance smacznej kawy i herbaty, toczyły się rozmowy na temat rozwoju miasta oraz wykorzystania potencjału energii i wiedzy, jaki w nas drzemie.


Spotkanie z Prezydentem Marcinem Zawiłą uświadomiło nam, że nie jesteśmy postrzegani jako tylko słuchacze prezentujący bierny styl życia i odbiorcy usług, ale jako kreatorzy działań mający wpływ na życie publiczne.


W podziękowaniu za dotychczasową, wspaniale układającą się współpracę, zaśpiewaliśmy Prezydentowi Marcinowi Zawile "Sto lat".

 

Tekst: Zofia Opacka

Foto: Jerzy Mandryk

Złożyliśmy kwiaty na grobie bohatera

2014-08-12 09:22

W środę 6 sierpnia na Cmentarzu w Sobieszowie przedstawiciele naszego Związku wzięli udział w uroczystości upamiętnienia setnej rocznicy wymarszu Pierwszej Kampanii Kadrowej. Równo sto lat temu z krakowskich Oleandrów wyruszyły w kierunku Warszawy wojska pod dowództwem Józefa Piłsudskiego. Jednym ze 168. żołnierzy Piłsudskiego był Józef Głowacz, który spoczywa na cmentarzu w Sobieszowie.

 

Eugeniusz Józef Głowacz (ps. Ostaszewski Zenobi), urodził się 6.02.1890 roku na Wołyniu, a zmarł 7.07.1950roku w Sobieszowie. Był żołnierzem Pierwszej Kompanii Kadrowej Legionów, Żołnierzem Armii Krajowej, podpułkownikiem Wojska Polskiego. Odznaczony był Krzyżem Walecznych, Krzyżem Niepodległości i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

 

Przy jego grobie zebrali się przedstawiciele wojska, organizacji kombatanckich i senioralnych, jeleniogórskiego magistratu, a także posłowie i senatorowie.

W imieniu Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, kwiaty złożyli: przewodniczący Związku, Stanisław Dziedzic oraz reprezentująca Zarząd Rejonowy Związku, Zofia Opacka.

 

Tekst: Zofia Opacka

Foto: Monika Chartmańska

Wycieczka "Szlakiem Wodospadów" - relacja

2014-07-27 12:00

Szlakiem Wodospadów - pod takim hasłem Związek Emerytów , Rencistów i Inwalidów z Przewodniczącym Stanisławem Dziedzicem zorganizował wycieczkę 28 czerwca 2014r. Spotkanie, wcześniej zapisanych Seniorów, miało miejsce na ulicy Teatralnej.

Chmury przysłoniły słońce, ale uczestnicy byli w dobrych, pogodnych nastrojach. Uśmiechy stały się bardziej radosne, gdy Sekretarz Związku Jerzy Mandryk każdemu wręczył słodką niespodziankę. Kiedy już wszyscy zajęli miejsca w autokarze, koleżanka Krysia Apoczkin zaintonowała piosenkę „Jak dobrze nam zdobywać góry”. Bo i było co zdobywać.Do Wodospadu Podgórnej stromy, kamienisty szlak. Bez pośpiechu, ale ochoczo wszyscy dotarli do wyznaczonego celu. W zimnych wodach górskich pływał „człowiek-mors ”. Nagrodziliśmy go brawami.


Przejazd do Szklarskiej Poręby Średniej. Po krótkim „odsapie” ruszyliśmy zdobywać Wodospad Szklarki. Słońce już wychylało się zza chmur i wspaniale oświetlało podziwiane spiętrzenie wody. Aparaty fotograficzne dokumentowały wyczyny wycieczkowiczów.

Podjeżdżamy do Szklarskiej Poręby Górnej i zbieramy siły, aby pokonać najbardziej stromy odcinek naszej zaplanowanej trasy i dotrzeć do Wodospadu Kamieńczyka. Kaski na głowy, kijki w dłoń i stanowczo, choć nie bez wewnętrznego oporu, pokonujemy ażurowy pomost. Widok mieniącej się w słońcu kaskady wynagrodził podjęty trud. Jak pięknych doznań dostarcza podziwianie uroków natury!

W leśnej scenerii robimy grupowe zdjęcie. Przyda się taka pamiątka dla potomnych. Jedziemy do Sobieszowa. W barze „”Tramp” poczęstunek.
Bracia Bartek i Łukasz w pełni gotowości czekali na nas. Pierwszy głód został zaspokojony pysznym świeżym chlebem ze smalcem i ogórkiem, a pragnienie kawą i herbatą.

Następnie serwowana była kiełbasa i kaszanka z grilla. Tradycji musiało stać się zadość!
Pełne żołądki umocniły dobry nastrój i zaczęły się śpiewy pieśni biesiadnych.
Właścicielom w podzięce zadedykowaliśmy „100-lat”.

Przewodnikiem tej radosnej gromadki, dzieląc się swoją wiedzą, był członek naszego Związku, z zamiłowania przewodnik licencjonowany, Janusz Jachnicki.
Nad przebiegiem całości przedsięwzięcia czuwała Zofia Opacka.
„Ale będą zaskoczone prawnuki, jak się dowiedzą, jaką ja dzisiaj zrobiłem trasę. Wszystko udokumentuję zdjęciami. Sam natomiast ten wyczyn długo z radością będę wspominał” – podsumował pan Stanisław.

Tekst: Zofia Opacka

Foto: Jerzy Mandryk

Wczasy seniorów na półmetku

2014-07-07 12:00

Wczasy seniorów na półmetku. Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w roku bieżącym zorganizował już 6 turnusów wczasowych w miejscowościach nadmorskich. W każdym uczestniczyło 50 osób. W cenę dwutygodniowego pobytu (ok.1200zł) jest wliczony transport w obie strony.

Po drodze są dwa dłuższe przystanki z możliwością zjedzenia ciepłego posiłku, wypicia kawy i obejrzenia lokalnych atrakcji jak np. rozkoszującego się drzemką krokodyla.
Jedną z proponowanych miejscowości była Pogorzelica. Ośrodek „Albatros” zachwyca wspaniałym położeniem, przemiłą obsługą i dobrym wyżywieniem.

Dwuosobowe pokoje mają na wyposażeniu leżaki i parawany, czajniki, talerzyki i kubeczki.
Powietrze przesycone zapachem sosnowego lasu. Plaża tuż, tuż. Szum morskich fal usypia, a kłótliwe rybitwy spełniają rolę budzików.


Pogoda też sprzyja. Słońce, bardziej lub mniej wyglądające zza chmur, zachęca do przebywania na plaży.
Na terenie kompleksu „Sandra SPA” można podziwiać pawie, strusie i bażanty.

Spacery do Niechorza, wejście na latarnię, przechadzka promenadą, zwiedzanie parku miniatur, dinozaurów czy muzeum rybołówstwa jest w zasięgu ręki.

Ci, którzy chcą przywołać wspomnienia lat minionych, jadą do Rewala. Tenis stołowy zmusza do wysiłku fizycznego, a gra w brydża, szachy czy warcaby – umysłowego. Chętni się znaleźli.


Zorganizowano 2 wieczorki taneczne. Pięknie zastawione stoły i dobra muzyka tworzyły odpowiedni nastrój. Pełny parkiet i śpiewy grupowe to potwierdziły.
Spotkanie przy ognisku i pieczenie kiełbasek sprzyjało nawiązaniu sympatycznych rozmów
i dzielenia się wrażeniami.

Całodzienna wycieczka do Świnoujścia dała możliwość płynięcia promem i poznania miasta trzech wysp.
Szkolenie w Forcie Gerharda zakończyło się pasowaniem uczestników na doborowych kanonierów, a wystrzał armatni zasygnalizował powrót do rzeczywistości.
Scenariusz pobytu w innych kurortach jest podobny.

Seniorze, potrzebujesz odprężenia, relaksu i zabawy?
To wszystko możesz robić jednocześnie jadąc na proponowane przez Związek wczasy!

Tekst: Zofia Opacka

Fascynacje i pasje Seniora

2014-06-20 12:00

Fascynacje i pasje Seniora - przedsięwzięcie to narodziło się w czasie II edycji „Senioraliów”. Kiełkowało i wyrastało podczas prezentacji dorobku artystycznego zespołów śpiewaczych. Nie każdy senior musi lubić pracę w grupie, ale każdy, albo prawie każdy ma zainteresowania i pomysły, które realizuje indywidualnie lub trzyma jeszcze na uwięzi. Czasami owoce swej pracy skrzętnie ukrywa na dnie szuflady lub w przepastnym kuferku. Są częścią jego życia, a nawet kanwą, tylko po co je pokazywać i komu?

Wielki czas – pomyślałam – aby te bezcenne skarby ujrzały wreszcie światło dzienne. Pomysł zaczął nabierać realnych kształtów, kiedy właścicielka „Czekoladziarni” pani Ula Krzywińska zaproponowała nieodpłatne użyczenie lokalu, a przewodniczący Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów pan Stanisław Dziedzic zaakceptował.


Pierwsze spotkanie odbyło się 21 lutego 2014r. w piątek o godz.17.00
Pełne tace egzotycznych owoców i zapach gorącej czekolady ożywiły nastrój.
Przy smakowitym deserze zaczęła się snuć nić przyjaźni i szczerej sympatii.
Nakreśliłam więc cel naszych spotkań, zachęcając obecnych seniorów do zaprezentowania siebie.
Kartezjusz, francuski filozof z XVII wieku, powiedział: cogito ergo sum, a ja parafrazując tę myśl twierdzę: jesteśmy, bo mamy swoje fascynacje i pasje.

 

28 marca – „Czekoladziarnia”, piątek, godz. 17.00 odbyło się następne spotkanie. Ubiór jest nieodłączną częścią egzystencji ludzi, a moda narzucana jest przez środowisko, grupy społeczne, obyczaj, klimat. Są jednak osoby, które wbrew obowiązującym kanonom projektują części garderoby nadając swoim nietuzinkowym pomysłom realne kształty.

Taką osobą jest Anna Stebelska, z zawodu księgowa, z potrzeby serca – kreatorka mody na własny użytek, dlatego to spotkanie przebiegało pod hasłem „Moda z sercem.
Różnorodność pomysłów i użytych materiałów jest imponująca: papier, worki jutowe, plastik, folia, modelina, bibuła, tetra, koronka bawełniana, tiul czarny, sznurek, kółka z zepsutych zabawek dziecięcych, połówki łupin orzecha włoskiego.

Jej styl wspaniale komponuje się z priorytetami Elsy Schiaparelli - włoskiej projektantki tworzącej w Paryżu na początku XX w. – bez innowatorstwa której nie byłoby dzisiejszej mody: „Elegancja to najlepszy rym do ekstrawagancja”.
Całość zwieńczył swoim pięknym głosem Adam Wolak. Obecni zaśpiewali Ani „sto lat”.

 

25 kwietnia – „Czekoladziarnia”, piątek, godz. 17.00.
Jest takie piękne łacińskie przysłowie: LIBRUM APERI, UT DISCAS, QUIDALII COGITAVERINT, LIBRUM CLAUDE, UT IPSE COGITAS - „Otwórz książkę, abyś poznał o czym inni myśleli, zamknij książkę, abyś sam myślał”.
I zamyślając się nad tym o czym inni myśleli wyraźniej postrzegamy otaczającą nas rzeczywistość. Zauważamy, że pewne uczucia nazywamy inaczej, pewne sytuacje przeżywamy inaczej, pewne wydarzenia inaczej komentujemy. I nagle te ulotne myśli chcemy zamknąć w słowach, słowach, które są zwierciadłem duszy w danej godzinie i danym dniu.


Zaczynamy pisać. Mówimy, że do szuflady, ale w głębi serca pragniemy, aby ktoś te słowa przeczytał, ktoś się nimi zachwycił. I tak powstają książki.
Ale najpiękniejsze jest to, że choć ich wydano wiele, zawsze można powiedzieć: „Jeszcze nie wszystko napisano”– to jest motto tego spotkania.

Została otwarta książka, której autorami są: Jana Znam, Zofia Opacka i Janusz Jachnicki.
Różnorodność tematyki została zaprezentowana w kilku blokach, które odzwierciedlały nastroje i uczucia piszących, refleksje z życia i ocenę wydarzeń bieżących. Nie zabrakło też utworów traktujących codzienność z przymrużeniem oka i pytań retorycznych.

Po ciszy, która ogarnęła obecnych znajomych i przyjaciół wsłuchanych w słowa, które myśmy napisali, a płynących w takt muzyki Chopina, gromkie, długo trwające brawa, a następnie gratulacje i słowa zachwytu były najpiękniejszym prezentem dla „twórców sztuki z potrzeby serca”.
Nasza książka na chwilę została zamknięta, ale mam nadzieję, że wielu z obecnych otworzy głębokie, najbardziej przepastne szuflady, wyjmie z nich zapisane kartki,
odkurzy i następnym razem dołączy do nas.

 

30 maja – „Czekoladziarnia”, piątek godz. 17.00
Ze ścian spoglądają gargulce i maszkarony, zainstalowane blaszane kinkiety mają ochotę rozbłysnąć światłem, bukiet miedzianych róż za chwilę zacznie wydzielać woń. Wszechobecny przepiękny głos przypomina nam o słońcu, miłości, szczęściu. Od czasu do czasu wtóruje mu delikatne szczekanie Dziubka, najlepszego przyjaciela śpiewającego.

Pomieszczenie wypełniają po brzegi Seniorzy, stali uczestnicy oraz znajomi i przyjaciele Adama Wolaka – bohatera dzisiejszego spotkania. Zatracamy się w czasie, a ręce bolą od bicia braw.

„Rzemiosło czy Sztuka?”
Obie dziedziny rozwijały się wraz z rozwojem cywilizacji. Przez wieki próbowano nadać im definicje, które ciągle zmieniano i modyfikowano. Dzisiaj sztuką jest to, co się za sztukę uważa, ale w całym procesie twórczym najważniejszy jest artysta, który tworzy pod wewnętrznym przymusem, potrzebą wyrażania uczuć, naporem myśli, a czasem rodzącego się buntu.


Adam rzemieślnikiem został z wyboru, a artystą, jak sam mówi, z przypadku. Ręczne tworzenie detali do zabytkowych obiektów stało się jego drugą życiową przygodą obok śpiewania. Na swoim koncie ma puchary i dyplomy za wieloletnią pracę na rzecz ratowania zabytków w Polsce i zagranicą, a wielu słuchaczy podczas koncertów.

Moja odpowiedź na wcześniej zadane pytanie brzmi: Mistrzostwo i Artyzm.

 

Seniorze! nie ukrywaj przed światem swoich fascynacji i pasji!
Ubogać go chwilą własnego szczęścia!

Tekst: Zofia Opacka

Zapraszamy do wspierania naszej działalności. Darowizny przyjmujemy na konto:
Bank Spółdzielczy w Kamiennej Górze
Nr 72 8395 0001 5000 0946 2000 0001

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów
Oddział Rejonowy w Jeleniej Górze
58-500 Jelenia Góra, ul. Prusa 8